TSMC zajmie się produkcją procesorów

Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), największy na świecie producent układów scalonych na zlecenie, poinformowała, że od 2008 roku w jej fabrykach będą powstawały też procesory. Przedstawiciele przedsiębiorstwa nie poinformowali jednak, kto złożył zamówienie.

"TSMC rozpocznie produkcję CPU w 45-nanometrowym procesie. Układy będą skierowane na rynek tanich komputerów" - powiedział Rick Tsai, prezes firmy. Jedyne, co zdradził na temat kontrahenta, to fakt, że dopiero inwestuje on w CPU i że pierwsze przychody zanotuje w 2008 roku.

Tsai podkreślił też, że produkcja procesorów będzie wymagała bardziej zaawansowanych technologii niż te, z których firma korzysta obecnie. Dodał, że TSMC musi zainwestować w technologie związane z materiałami o wysokiej stałej dielektrycznej oraz z metalowymi bramkami. Oznacza to, że zamówione CPU będą zaawansowanymi układami.

Trudno orzec, kto będzie odbiorcą procesorów. Wcześniej pojawiły się pogłoski, że AMD może zamawiać swoje układy w TSMC. Żadna z wspomnianych firm tego nie potwierdziła, ale też nie zaprzeczyła takiej informacji. Jednak zainteresowanych produkcją CPU jest znacznie więcej - można wymienić tutaj m.in. Microsoft i Sony. Na oficjalne ujawnienie klienta TSMC przyjdzie nam jednak poczekać.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200