TSMC chce produkować w Chinach

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., największy kontraktowy producent półprzewodników , do końca br. rozpocznie produkcję w powstającej pod Szanghajem nowej fabryce procesorów. Rząd Tajwanu wydał pozwolenie blisko rok temu, jednak wciąż istnieją obawy, że ekspansja do Chin może osłabić pozycję Tajwanu w obszarze produkcji półprzewodnikówy.

Dla TSMC nowa fabryka oznacza zwiększenie mocy produkcyjnych w obliczu szybko rosnącemu ostatnio popytowi na półprzewodniki. Produkcja w Chinach to także szansa na skorzystanie z rządowego programu, który zwalnia z podatku VAT procesory wyprodukowane na terenie kraju. Jednak tajwański producent musi otrzymać jeszcze ostateczną zgodę swojej administracji, aby przystąpić do przeprowadzki maszyn do nowego ośrodka produkcyjnego. Wstępna zgoda została wydana w styczniu 2003 r. Koszt budowy nowej fabryki, wytwarzającej układy z 200-mm wafli, wynosi ok. 898 mln USD, którą koordynować będzie utworzona w tym celu chińska filia TSMC. Na początku miesiąca producent poinformował, że rozpoczyna produkcję procesorów dla konsoli Xbox.

W 2003 r. przychody Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. wzrosły o 25,4 proc. z 4,6 mld do 5,92 mld USD. Podsumowanie I kw. 2004 r. spółka przedstawi 30 kwietnia br.

Zobacz również:

  • Toshiba podzieli się na mniejsze firmy
  • Metaverse będzie mieć do dyspozycji najszybszy na świecie superkomputer

Jeden z konkurentów TSMC - Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), jak informowaliśmy w styczniu, planuje zwiększenie mocy produkcyjnych swoich fabryk w Szanghaju, także operujących na 200 mm waflach. Na ten cel chiński producent przeznaczy uzyskaną pożyczkę w wysokości 285 mln USD. SMIC został niedawno oskarżony przez TSMC o naruszanie praw patentowych oraz tajemnic handlowych. Chiński producent przeprowadził w marcu publiczną emisję akcji równocześnie na giełdzie w Nowym Jorku i Hong-Kongu. W podsumowanym I kw. 2004 r. sprzedaż spółki wzrosła o 28,9 proc. do 186,9 mln USD, wobec 145 mln USD rok wcześniej. Zysk firmy skoczył o 152,4 proc. do 27,5 mln USD, wobec 10,9 mln USD w analogicznym okresie ub.r.

Tymczasem niemiecki dostawca układów pamięci - Infineon zamierza zainwestować 1 mld USD w rozbudowę fabryki na terenie USA. Produkcja układów DRAM z 300-mm wafli rozpoczęłaby się z początkiem przyszłego roku. Plany rozbudowy powstały już w 2000 r. , ale ze względu na załamanie koniunktury zostały zarzucone. W związku z tym, fabryka w Dreźnie rozpocznie produkcję układów do sterowania elektroniką użytkową z 200-mm wafli.

Amerykański ośrodek produkcyjny w Richmond rozpocznie produkcję układów DRAM początkowo w technologii 0,11 mikrona, następnie w 0,09 mikrona. Infineon wychodzi z finansowego dołka. W I kw. 2004 39 mln euro, wobec ubiegłorocznej straty rzędu 328 mln euro.

Zmianę profilu fabryki rozpoczyna także Intel. Spółka dostosuje swoje fabryki 200-milimetrowych wafli krzemowych w Chandler (Arizona) do produkcji w wymiarze 300 mm. Projekt pochłonie 2 mld USD. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2005 roku. W zmodernizowanej fabryce rozpocznie się produkcja w procesie technologicznym 65-nanometrów.

Producenci układów spieszą się ze zwiększaniem swoich możliwości, gdyż jak wskazują prognozy, rynek w najbliższym czasie będzie rósł/ W 2004 r. wzrośnie o 29 proc. i osiągnie wartość 214,7 mld USD - przewiduje In-Stat/MDR. Według firmy, w minionym roku wzrost na rynku półprzewodników wyniósł 18,3 proc.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200