TPSA: inwestycje w NGN uzależniamy od warunków UKE

Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej ocenia wartość inwestycji potrzebnych do budowy w Polsce sieci nowej generacji NGN na kilka mld euro, z czego grupa TP mogłaby zainwestować ponad połowę.

Jak podaje PAP, dziś (2 kwietnia) Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej przedstawiła zarys strategii regulacyjnej na lata 2008-2010. Zgodnie z nim UKE chce m.in. by stawki MTR (Mobile Termination Rates) w maju 2010 r. wynosiły 15 groszy za minutę (lub mniej). Według wcześniejszych założeń miały wówczas spaść do 21,62 groszy.

"Po dzisiejszym wystąpieniu czekamy na szczegóły strategii potwierdzone nie tylko przez regulatora, ale i przez Ministerstwo Infrastruktury" - powiedział PAP Maciej Witucki. "Inwestycje w sieci NGN to kilka mld euro na Polskę. Pytanie jednak na jakich warunkach? Możemy zainwestować więcej niż połowę, ale jakie będą warunki zwrotu? Nasi akcjonariusze chcą, abyśmy pieniądze inwestowali, ale jak nie będzie warunków, to zamiast inwestować, będziemy je wypłacać jako dywidendę" - dodał.

W kwietniu 2007 roku UKE ustalił trzyletni harmonogram obniżania stawek z tytułu zakańczania połączeń głosowych w publicznych ruchomych sieciach telefonicznych MTR. W ciągu 18 miesięcy stawki te spadły z 65 groszy za minutę do 40 groszy. W maju br. spadną do 33,87 groszy, dwa lata później mogą wynieść 15 groszy.


TOP 200