TP SA wdrożyła system kolekcji danych

Nowy system w TP SA.będzie zbierał 1,5 mld rekordów.

Nowy system w TP SA.będzie zbierał 1,5 mld rekordów.

Ponad dwa lata trwał projekt stworzenia systemu, który umożliwia zbieranie danych ze wszystkich central telefonicznych Telekomunikacji Polskiej SA. Ogółem jest to ponad 1500 różnego typu urządzeń. Wykonawcą systemu była firma Wasko, będąca również dostawcą systemu billingowego, który funkcjonuje w regionie śląskim TP SA.

Co roku z central telefonicznych Telekomunikacji Polskiej SA przekazywanych jest ponad 1,5 mld rekordów billingowych (np. o czasie rozmów) i pomiarowych, które zasilają systemy billingowe. Na podstawie tych danych wystawiane są rachunki dla klientów.

TP SA zakończyła w maju br. projekt, który miał doprowadzić do centralizacji kolekcji i mediacji danych z central w całej Polsce. System stworzony przez działa na siedmiu serwerach Sun Enterprise 10 000. W jego skład wchodzą moduły do kolekcji i mediacji danych, wykrywania przestępstw (fraud detection), inżynierii ruchu i zarządzania siecią. Jest także moduł opracowany na potrzeby służb specjalnych.

Dane z central są przekazywane za pośrednictwem protokołu X.25 w sieci korporacyjnej TP SA. Dane z systemu firmy Wasko - po ich przetworzeniu - są przesyłane do działających w Telekomunikacji Polskiej SA systemów billingowych.

Opracowane dla TP SA rozwiązanie firmy Wasko ma być oferowane poza Polską przez Cap Gemini Ernst & Young.


TOP 200