TP SA: rezerwy obniżą wynik finansowy

Operator planuje utworzyć rezerwy w wysokości 1 mld zł. Większość tej sumy zostanie przeznaczona na odprawy dla kilkunastu tysięcy pracowników, którzy w ramach planu restrukturyzacyjnego zostaną zwolnieni.

Zarząd Telekomunikacji Polskiej SA poinformował o konieczności utworzenia rezerw na odprawy pracowników w związku z restrukturyzacją zatrudnienia. Rezerwy ujęte w w sprawozdaniu finansowym za rok 2001 wyniosą około 750 mln zł i zostaną przeznaczone dla kilkunastu tysięcy pracowników, których operator planuje zwolnić w ciągu trzech najbliższych lat. Szacuje się, że redukcje dotkną ok. 12 tys. osób. Spółka nie potwierdziła jak dotąd tych spekulacji.

Kwotę utworzonych rezerw powiększy kolejne 250 mln zł przeznaczone na nieściągnięte należności.

Zdaniem TP SA, planowane rezerwy "mogą mieć wpływ na obniżenie jednostkowego i skonsolidowanego wyniku finansowego za rok 2001, gdyż wzrost rezerwy może zostać wykazany w raporcie kwartalnym TP SA za czwarty kwartał".

W przyszłym roku operator prognozuje przychody w wysokości 15,7 mld zł. Wydatki inwestycyjne sięgną w 2002 r. kwoty 5,5 mld zł, co oznacza spadek o 1,5 mld zł w porównaniu do tegorocznych nakładów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200