TP SA będzie oferować abonentom leasing komputerów PC

Na przełomie lutego i marca br. rozpocznie się pilotażowy projekt leasingu komputerów PC dla abonentów Telekomunikacji Polskiej SA. Rata leasingowa zostanie doliczona do rachunku telefonicznego.

Telekomunikacja Polska SA zamierza aktywnie wpłynąć na przyspieszenie rozwoju rynku internetowego w Polsce. Jest to konieczne, aby zwróciły się jej poniesione i planowane inwestycje w rozbudowę infrastruktury sieciowej. Wkrótce zostanie wprowadzony pilotażowy projekt dzierżawy komputerów PC dla klientów TP SA. Abonenci, marzący o handlu elektronicznym lub zwyczajnie - o dostępie do Internetu, będą mogli wziąć od operatora telekomunikacyjnego komputer PC w leasing. Rata leasingowa zostanie doliczona do rachunku telefonicznego.

<B>Komputer pod strzechy </B>

Oferta dzierżawy komputerów osobistych zostanie połączona z usługami dostępowymi do Internetu. Telekomunikacja Polska SA będzie więc sprzedawać ofertę pakietową - stały dostęp do Internetu razem z leasingiem komputerów. W takim pakiecie klienci będą mogli korzystać ze specjalnych planów taryfowych.

Dostęp do Internetu będzie realizowany głównie poprzez rozwiązania xDSL w ramach promocji Neostrady (pisaliśmy o tym tutaj) i wiąże się z planami uruchomienia przez TP SA elektronicznego rynku B2B oraz innych usług sieciowych (PKI, ASP dla małych i średnich przedsiębiorstw i inne). Z tej nowej oferty operatora będą mogli skorzystać na początku mieszkańcy Gdańska. Gdy pilotaż zakończy się pomyślnie, leasing komputerów wejdzie do stałej oferty Telekomunikacji Polskiej SA.

<B>Kontrakt nowego stulecia</B>

Nie wiadomo jeszcze kto będzie dostawcą leasingowanych komputerów. Gra idzie o dużą stawkę, ponieważ prawdopodobnie będzie to największy kontrakt na dostawę komputerów PC na rynku polskim w 2001 r. Wiadomo jednak, że będzie to producent zagraniczny. Nieoficjalnie mówi się o Hewlett-Packard, który znalazł się na tzw. krótkiej liście. Telekomunikacja Polska SA od lat kupuje sprzęt tego producenta.

Zestaw skonfigurowany dla Internetu powinien kosztować nie więcej niż 3500 zł netto, co wynika z przepisów podatkowych, pozwalających spółce na odpis od podatku kwot leasingowych do tej wysokości. Sprzęt używany przez Malinowskiego w domu lub firmie wciąż będzie wchodził w skład majątku TP SA po stronie kosztów. Gdy skończy się okres dzierżawy, abonent będzie mógł odkupić komputer od operatora za symboliczna kwotę. W ten sposób TP SA m.in. zaskarbi sobie zapewne względy tych przedsiębiorców, którzy zatrudniają więcej niż 27 osób i będą zmuszeni w tym roku do rozliczania się z ZUS drogą elektroniczną.

***

<B><I>Miliardy na Internet</B></I>

Chociaż Telekomunikacja Polska, jako jeden z pierwszych operatorów na świecie (w 1996 r.), umożliwiła podłączenie się do Internetu po cenie rozmowy lokalnej (dial-up), to dopiero dwa lata temu odkryła, że internauci generują większe zyski od zwyczajnych abonentów. Pod wpływem głównego udziałowca France Telecom, który stawia wyraźnie na Internet i telefonię komórkową, czując jednocześnie na plecach oddech konkurencji, Telekomunikacja Polska zaprezentowała ostatnio w Londynie strategię firmy na najbliższe trzy lata.

W tym roku TP SA zamierza wydać aż 11 mld zł na nakłady inwestycyjne, zaś do końca 2003 r. suma ta wzrośnie do 27 mld zł. Struktura wydatków Telekomunikacji się zmieni. Dotychczas priorytetem była telefonia stacjonarna, tymczasem zgodnie z planami na najbliższe lata najważniejsze będą telefonia komórkowa i inwestycje w Internet. W przyszłym roku na telefonię komórkową (PTK Centertel) TP SA przeznaczy 3 mld zł, na telefonię stacjonarną 4 mld zł, a na transmisję danych i wprowadzanie nowych technologii 3,3 mld zł.

W planie trzyletnim telefonia komórkowa już wyprzedza stacjonarną, gdyż zostanie przeznaczone na nią 8,9 mld zł (dalszy rozwój GSM, wprowadzanie UMTS), podczas gdy na tradycyjną telefonię jedynie 7,7 mld zł. Oprócz telefonii komórkowej, priorytetowe będą wspomniane już inwestycje w Internet, które w najbliższych 3 latach wyniosą aż 8,7 mld zł. Być może już w 2003 r., a najpóźniej w 2005 r., ten segment działalności firmy będzie odpowiadał 40% wartości Grupy TP SA. Tymczasem na telefonię komórkową i stacjonarną przypadnie po 30%. Obecnie aż 70% przychodów pochodzi z telefonii stacjonarnej, 20% - komórkowej, a tylko 10% stanowi szeroko rozumiany Internet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200