TOP500: ranking superkomputerów

Tylko przez pół roku Chińczycy mieli najszybszy na świecie superkomputer. Obecnie pozycję lidera w rankingu przejęła maszyna japońska. A pod względem liczby superkomputerów Polska wciąż utrzymuje w rankingu TOP500 miejsce w pierwszej dziesiątce krajów.

Miano najszybszego superkomputera na świecie na opublikowanej w czerwcu br. kolejnej liście TOP500 uzyskał japoński K Computer zbudowany przez Fujitsu i wyposażony w procesory SPARC64 VIIIfx. Po sześciu miesiącach chiński superkomputer Tianhe-1A został zepchnięty z pozycji lidera. Japonia odzyskała pierwszą pozycję po ponad 6 letniej przerwie (japoński Earth Simulator był na czele TOP500 do listopada 2004).

K Computer ma wydajność 8.16 petaflopsów, czyli więcej niż w sumie 5 następnych superkomputerów na liście. Natomiast Tianhe-1A o wydajności 2,57 petaflopsów spadł na drugie miejsce, choć jednocześnie Chiny istotnie zwiększyły liczbę swoich komputerów w tym prestiżowym rankingu z 42 do 62 i są pod tym względem drugim na świecie mocarstwem wyprzedzanym tylko przez dominujące w TOP500 Stany Zjednoczone mające ponad 50-procentowy udział.

K Computer jest wyposażony w 68 544 8-rdzeniowych układów SPARC64 VIIIfx czyli ma prawie dwa razy więcej procesorów niż którakolwiek z innych maszyn w TOP500. System jest budowany dla instytutu Riken AICS (Advanced Institute for Computational Science) w Kobe - superkomputer ten nie jest jeszcze ostatecznie gotowy. Według Fujitsu, w momencie ostatecznego uruchomienia, które jest planowane na listopad br., będzie miał wydajność ponad 10 petaflopsów, bo zostanie wyposażony w więcej niż 80 000 procesorów.

Na trzecie miejsce spadł amerykański system Jaguar, który do listopada 2010 roku królował w rankingu.

Wydajność trzeba mierzyć w petaflopsach

Po raz pierwszy, wszystkie z 10 pierwszych na liście superkomputerów ma wydajność ponad 1 petaflopsa, a amerykański supercomputer Roadrunner, który w czerwcu 2008 przełamał tą barierę, spadł obecnie na 10 miejsce.

Inaczej niż inne systemy z czołowych miejsc TOP500, K Computer nie wykorzystuje dodatkowych procesorów graficznych lub innych akceleratorów zwiększających moc obliczeniową, ale z reguły wymagających specjalnego dostosowania kodu uruchamianych aplikacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200