TOP500: ranking superkomputerów

Rosnąca moc zasilania barierą wzrostu wydajności?

Zapotrzebowanie na moc zasilania może być poważną barierą wzrostu wydajności superkomputerów. Jak mówi jeden z twórców listy TOP500, Erich Strohmaier z Computational Research Division w Lawrence Berkeley National Laboratory “choć w wypadku największych systemów można sobie pozwolić na wykorzystanie 10 MW mocy zasilania, ale jej dalsze istotne zwiększanie będzie trudne. Dlatego ograniczanie poboru energii to jeden z najważniejszych czynników, który będzie miał wpływ na przyszłe architektury HPC". Na razie za wzrostem wydajności idzie też wzrost zużycia energii. Średni pobór mocy przez 10 największych superkomputerów na czerwcowej liście TOP500 wyniósł 4,3 MW, podczas gdy pół roku temu było to 3,2 MW.

Pod względem wielkości zużywanej energii, K Computer też jest rekordzistą, podczas testów zużywał 10 MW mocy. Ale w stosunku do mocy obliczeniowej jest to najbardziej energetycznie efektywny system na liście TOP500.

Prawie 48% komputerów na liście to nowe maszyny, a ostatni jest superkomputer, który pół roku temu znajdował się na 262 miejscu.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Jeśli chodzi o producentów, to w TOP500 znalazło się najwięcej, bo 213 systemów IBM oraz 153 dostarczone przez HP. Choć pierwsze miejsce zajął superkomputer wykorzystujący procesory SPARC, wśród superkomputerów dominują maszyny z procesorami Intela, który wyprzedza platformy AMD i IBM.

Polska wciąż w pierwszej dziesiątce

procesor SPARC64 VIIIfx

Polska ma obecnie 5 komputerów na liście TOP500 (w listopadzie 2010 było ich 6), ale w rankingu krajów wciąż utrzymuje 10 miejsce na świecie. W Europie wyprzedzają nas tylko Niemcy, Wielka Brytania i Francja. Jednocześnie najwyżej notowany system Cyfronetu nieco poprawił swoją pozycję przesuwając się z 84 na 81 pozycję. Na liście nie zmieścił się poznański superkomputer PCSS, a firmowe systemy Naszej Klasy i QXL spadły odpowiednio do 4 i 5 setki.

W sumie na świecie superkomputery TOP500 są wyposażone w blisko 8 milionów procesorów (polskie maszyny mają ich ponad 44 tysiące).


TOP 200