TOP 200: rynek rośnie!

Obraz polskiego rynku informatycznego i telekomunikacyjnego w 2001 r.

Obraz polskiego rynku informatycznego i telekomunikacyjnego w 2001 r.

Przez cały ubiegły rok z branży napływały sygnały o katastrofalnym spadku koniunktury, morderczej walce o klienta i redukcjach zatrudnienia. Przepowiadano upadek dziesiątek małych i średnich spółek informatycznych i wymuszoną trudną sytuacją gospodarczą konsolidację dużych firm. Przystępując do prac nad raportem podsumowującym ubiegły rok na rynku teleinformatycznym, przeczuwaliśmy, że siłą rzeczy ta edycja musi być inna niż poprzednie. Dotąd raport TOP 200 był świadectwem prężnego rozwoju branży, rosnącej nawet kilka razy szybciej niż cała polska gospodarka.

Czy jednak rzeczywiście w 2001 r. było aż tak źle? Co innego mówią sami zainteresowani, co innego liczby. Według polskiego oddziału IDC, firmy zajmującej się badaniami branży informatycznej na całym świecie, wartość rynku informatycznego w Polsce wyniosła ponad 12,4 mld zł, czyli prawie 3 mld USD. Oznaczałoby to, że w 2001 r. na produkty i usługi informatyczne Polacy wydali o 8% więcej niż rok wcześniej. Trzeba przyznać, że to przyzwoity wynik, jak na "głęboką recesję"...

Roszady w czołówce

Największe firmy informatyczne w Polsce w 2001 roku

Największe firmy informatyczne w Polsce w 2001 roku

Cokolwiek by się działo na rynku w tym roku, jedno jest pewne - Hewlett-Packard Polska znowu będzie przewodzić stawce TOP 200. W ubiegłym roku, choć nie tak udanym jak poprzednie (wzrost zaledwie o ok. 1%), firma utrwaliła pozycję nr 1. Na pewno HP umocni się na prowadzeniu w 2002 r., gdy całkowicie połączy się z Compaq Computer. Ich łączne przychody w 2001 r. wyniosły ponad 2 mld zł, dwa razy więcej niż następnej firmy w zestawieniu TOP 200 i aż trzy razy więcej niż , bezpośredniego konkurenta.

Poza pierwszą dziesiątką największych firm znalazł się Optimus, który stracił także pozycję lidera PC w Polsce. Spadek obrotów o 25% to dowód, że firma jest pogrążona w głębokim kryzysie. Oprócz Optimusa, mniej niż w 2000 r. sprzedały również IBM Polska (-10%), Techmex (-11%), JTT (-13%), Dell (-1%). Prokom (wzrost o 2%) i IBM straciły wysokie pozycje w zestawieniu TOP 200 na rzecz największych działających na naszym rynku dystrybutorów, którym - wg przedstawionych przez te firmy danych finansowych - wiodło się nawet lepiej niż rok wcześniej.

Dystrybucja mocno w górę

Firmy sprzedające oprogramowanie własne w 2001 roku

Firmy sprzedające oprogramowanie własne w 2001 roku

W naszym raporcie tradycyjnie do grona największych firm informatycznych zaliczamy dystrybutorów. Od pierwszej edycji zajmują oni w rankingu czołowe pozycje. W roku 2001 w pierwszej piątce największych polskich firm IT znalazły się aż trzy spółki z tej branży: Action, , Tech Data.

Z jednej strony trudno jest wytłumaczyć obecność w rankingu firm, których podstawą działania są sprawna logistyka i polityka finansowa, a informatyka pełni raczej rolę usługową. Końcowy klient przemysłu informatycznego nie ma kontaktu z dystrybutorem, wręcz mieć go nie powinien. Za umieszczeniem dystrybutorów w raporcie przemawia jednak kilka argumentów. Po pierwsze, specyfika produktów, jakimi są sprzęt i oprogramowanie, powoduje, że dystrybutor jest ściśle związany z "właściwym" rynkiem informatycznym, w wielu przypadkach jego rola nie sprowadza się wyłącznie do "sprzedaży pudełek". Poza tym firmy dystrybucyjne miały olbrzymi wkład w rozwój polskiego rynku informatycznego, zanim ten jeszcze dojrzał i przyjął formę zbliżoną do rynków zachodnich.

Niespodziewanie na największą w Polsce firmę zajmującą się dystrybucją wyrósł Action z Warszawy. Wyniki finansowe zadeklarowane przez spółkę dają jej przywództwo nie tylko wśród dystrybutorów, ale również drugie miejsce w ogólnym zestawieniu całej branży informatycznej. W ciągu roku Action awansował z lokaty siódmej na drugą przy wzroście zatrudnienia o ponad 80% i przychodów o 43%! Zależna kapitałowo spółka Action 2 z Krakowa również mieści się w dziesiątce największych dystrybutorów.


TOP 200