TOP 200: rynek rośnie!

Zagraniczne oprogramowanie i usługi

TOP 200: rynek rośnie!

Firmy informatyczne świadczące usługi w 2001 roku

W tegorocznym raporcie TOP 200 spośród firm sprzedających oprogramowanie wyodrębniliśmy te, które oferują aplikacje i systemy własnej produkcji. W ten sposób na czele zestawienia obejmującego wartość sprzedanych licencji znalazły się amerykańskie Microsoft (wzrost o 28%) i Oracle (21%), na piątym miejscu SAP Polska. Wśród firm polskich największymi producentami oprogramowania są czołowi integratorzy systemów informatycznych - Prokom Software i ComputerLand. W porównaniu z ubiegłym rokiem najbardziej stracił Softbank, który z pozycji drugiej spadł na dziesiątą lokatę.

W sektorze usług informatycznych prowadzą po 2001 r. HP i Compaq. Dzięki inwestycjom z lat poprzednich tej pierwszej firmie udało się zwiększyć wartość sprzedaży usług o połowę - jednocześnie jest to najszybciej rozwijający się dział polskiego HP. Giełdowe spółki: Prokom, ComputerLand, Softbank, Computer Service Support, Ster-Projekt i Com-Arch deklarują najwyższe wpływy z usług.

Telekomunikacja bez niespodzianek

W zestawieniu firm telekomunikacyjnych tradycyjnie znaleźli się operatorzy i firmy, które na ich potrzeby dostarczają infrastrukturę. Zgodnie z oczekiwaniami palma pierwszeństwa przypadła Telekomunikacji Polskiej SA. Wśród operatorów telefonii komórkowej najwyższe przychody osiągnęła Polska Telefonia Cyfrowa, ale pod względem wzrostu przychodów w porównaniu z rokiem 2000 wszystkich zdystansował Centertel, któremu - kosztem zysku - udało się zwiększyć sprzedaż prawie o połowę.

Wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego jest szacowana na ok. 17 mld zł. W roku 2001 przeważały dochody z telefonii stacjonarnej (60%). Prognozy analityków mówią o powiększającym się w najbliższych latach udziale przychodów operatorów z telefonii komórkowej, transmisji danych i świadczeniu usług dostępu do Internetu.


TOP 200