TOP 200

Jak zwykle z wypiekami na policzkach spędziłem cały dzień na lekturze najnowszego rankingu "Polskiego rynku komputerowego i telekomunikacyjnego 1996 TOP 200".

Jak zwykle z wypiekami na policzkach spędziłem cały dzień na lekturze najnowszego rankingu "Polskiego rynku komputerowego i telekomunikacyjnego 1996 TOP 200".

Chciałbym serdecznie pogratulować Redakcji Raportów Specjalnych: rankingi TOP 200 stają się coraz lepsze.

Przy okazji chciałbym podzielić się kilkoma refleksjami o rynku i raporcie, koncentrując się jedynie na rynku komputerowym, który jest mi bliższy.

O rynku:

(...)

Rynek czołówki firm komputerowych rośnie bardzo szybko: żeby nie spaść w tym rankingu na dalsze pozycje w porównaniu do zeszłego roku, trzeba było utrzymać wzrost co najmniej 60%. Rekordowym przykładem (świadczącym jednocześnie o ograniczonej porównywalności raportów na przestrzeni lat) jest Boss'a, która przy wzroście obrotów 143%, spadła (sic!) w rankingu z 243 miejsca na 270 miejsce!

Ciekawa jest dalsza analiza ruchów na liście. A więc po pierwsze: kto pojawił się na liście?

Z przyjemnością zauważam, że omawiane zestawienie jest (przynajmniej w pierwszej setce) coraz bardziej reprezentatywne dla rynku. W pierwszej setce pojawiło się (przeważnie po raz pierwszy w historii rankingów) ok. 20 firm! Piszę "około", ponieważ firmy, takie jak Format i Solidex zaznaczone są jako te, które nie figurowały w zeszłorocznej edycji, mimo że figurowały (choć nie stanowiły wtedy "grup firm"). Miło mi widzieć w rankingu takie firmy, jak Siemens-Nixdorf (po rocznej przerwie), Samsung Electronics, Action i wiele innych.

W wyniku analizy danych dla Samsunga należałoby się zastanowić, czy nie ustawiać rankingu jednak z przychodów z branży, a nie całych przychodów (Samsung ma jedynie 25% przychodów z branży komputerowej, pewnie reszta to kuchenki mikrofalowe i inne urządzenia; uważam, że powinien spaść na miejsce odpowiadające mu z tytułu obrotów w branży komputerowej). Bezsensowność tego układu szczególnie widać w tabeli telekomunikacyjnej: ComputerLand znalazł się na tej liście na 6. miejscu w Polsce, mimo że jego obrót w branży telekomunikacyjnej wyniósł w 1996 r. jedynie ok 14 mln zł, znacznie mniej niż znajdujących się za nim: Motoroli, DGT, Telbanku i wielu innych. Rekordzistą jest jednak Infocomp Toruń: firma numer 36 na polskim rynku telekomunikacyjnym według raportu, która uzyskała obrót w wysokości 75 tys. zł. Znam wielu takich, którzy mają roczne pensje wyższe...

Wydaje się, że mechanizm wzbogacania się rankingu w nowe firmy jest taki, że firma, która dotychczas nie uczestniczyła w zestawieniu, jeśli osiągnęła wyjątkowo duży wzrost w danym roku - postanawia się pochwalić i pojawia się w rankingu. Pewnie taka motywacja przyświecała firmom: Samsung, Action, Schneider Electric, Reichle + De-Massari, Cadena Systems, ABG, Betacom - wszystkie one pojawiły się w rankingu po raz pierwszy i wszystkie miały wzrost ponad 100% w 1996 r.

Pojawiło się w sumie 75 nowych firm (na 291): 26% figuruje w rankingu po raz pierwszy! Spośród nich tylko 5 byłoby w zeszłym roku poniżej progu (obrotów ostatniej z firm zeszłorocznego rankingu). Oznacza to, że zeszłoroczny ranking pomijał prawie 30% (licząc tylko te, które pojawiły się w tym roku). Jestem przekonany, że w przyszłym roku dojdziemy do takich samych wniosków: okaże się, że tegoroczny ranking też pominął ze 30% firm, które "ujawnią się" w przyszłym roku. Mimo iż brzmi to pesymistycznie, jednak wydźwięk długofalowy jest optymistyczny: w języku matematycznym powinniśmy stwierdzić: "Lista ta zbiega do zupełności w nieskończoności".

Kto zniknął:

1. 3M Poland - było jednorocznym epizodem w zeszłym roku. Może w przyszłym pojawi się choć częściowo (jako Imation)? Podobnym epizodem był Computron-Rewiks.

2. Zniknęły firmy, które połączyły się z większymi (jak Koma, Nexter, Multitrade, niektóre z nich pojawiły w tabeli "Grupy firm") lub te, które podlegały innym transformacjom (np. zamiast AT&T GIS pojawił się znów NCR).

3. Zniknął Elbatex - jestem przekonany, że podobnie kilka innych - jedynie przez niedopatrzenie.

4. W sumie zniknęły 32 firmy (spośród 248 objętych zeszłorocznym zestawieniem), czyli prawie 13%. Jest to liczba o tyle znacząca, że jej prymitywna interpretacja oznacza, że średnio co 8 lat wszystkie firmy na tej liście byłyby całkowicie wymienione.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200