TI wkracza na rynek serwerowych układów ARM

HP poinformował, że przygotowuje się do wprowadzenia na rynek energooszczędnych serwerów opartych na układach SoC produkowanych przez firmę TI (Texas Instruments), które zawierają procesory ARM. Będą to serwery opracowywane w ramach projektu Moonshot.

Serwery będą oparte na produkowanych przez TI firmowych pakietach Keystone II (reprezentujących układy typu SoC; System on Chip), które zawierają czterordzeniowy procesor Cortex-A15 (ARM). Procesor ten zademonstrowano niedawno na targach Mobile World Congress (Barcelona), na których pokazano oparte na nim prototypowe tablety i smartfony.

Pakiety SoC firmy TI zawierają też rdzenie obliczeniowe obsługujące sieć i układy I/O, mające podobną architekturę co serwerowe pakiety SoC oferowane przez firmę Calxeda. HP oferuje w ramach projektu Moonshot również i ten pakiet firmy Calxeda, pod zmienioną nazwą EnergyCore.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

Firma TI wprowadziła niedawno do oferty całą linię układów SoC opartych na procesorach Cortex-A15 MPcore. Są to układy zawierające od jednego do czterech takich procesorów. Użytkownicy mają do wyboru sześć różnych pakietów, od pakietu 66AK2E02 zawierającego jeden procesor Cortex-A15 i jeden układ DSP (Digital Signal Processor) oznaczony symbolem TMS320C66x, do najwydajniejszego pakietu 66AK2H12 (dedykowanego dla serwerów HPC; High Performance Computing), który zawiera cztery procesory Cortex -A15 i osiem układów DSP oznaczonych symbolem TMS320C66x.

Decyzja TI o wkroczeniu na rynek serwerów ARM jest pewnym zaskoczeniem dla analityków tego rynku. Jeszcze do niedawna wydawało się, że firma zrezygnuje z produkowania energooszczędnych układów SoC i skoncentruje swoją uwagę na takich produktach jak mikrokontrolery czy systemy zawierające osadzone procesory i układy. Być może decydującą rolę odegrał tu fakt, że popyt na energooszczędne serwery rośnie bardzo dynamicznie, szybciej niż przewidywano.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200