TETRA wraca do akcji (cz. 1)

Wykorzystanie tych pasm radiowych nie jest obligatoryjne i w każdym kraju jest traktowane indywidualnie - stosownie do możliwości technicznych, co związane jest z uwalnianiem krajowych zasobów radiowych dla tych aplikacji. W Polsce przewiduje się używanie w sektorze policyjnym pasma dolnego o docelowej szerokości 2 x 5 MHz w zakresie częstotliwości 380-385 MHz i 390-395 MHz. Podobne ograniczenia wobec komunikacji cywilnej (pasmo 410-430 MHz) powodują, że mimo teoretycznej dostępności 2 x 10 MHz (400 dupleksowych kanałów radiowych) w Polsce można obecnie korzystać jedynie z części cywilnego pasma o szerokości ok. 2 x 1,5 MHz. Ograniczenia te systematycznie są znoszone, w miarę zwalniania kolejnych częstotliwości radiowych przez inne służby i organizacje państwowe. Typowy zasięg cyfrowego systemu TETRA, przy zachowaniu dopuszczalnej mocy nadawania i wzajemnej widoczności anten, sięga 58 km od centrum - pod warunkiem, że nie ma środowiskowych zakłóceń otoczenia.

TETRA wraca do akcji (cz. 1)

Struktura i interfejsy systemu TETRA

W systemie TETRA wykorzystuje się opracowany wcześniej przekaz radiokomunikacyjny TDMA (Time Division Multiple Access), w którym w jednym kanale radiowym o szerokości 25 kHz są dostępne cztery szczeliny czasowe, umożliwiające jednoczesne korzystanie z jednego kanału czterem niezależnym użytkownikom. W zależności od potrzeb, upoważniony uczestnik sieci wysyła prośbę o połączenie, które jest zestawiane w czasie nie dłuższym niż pół sekundy. Teoretycznie możliwe jest zajęcie wszystkich 4 szczelin przez jednego użytkownika (do 28 kb/s), jednak przy większej liczbie zgłoszeń szybkość ta istotnie spada w wyniku zarządzania natłokiem przez procedurę priorytetowania połączeń. Połączenia alarmowe są traktowane nadrzędnie i w razie potrzeby kanał zajęty połączeniem o niskim priorytecie jest wtedy zwalniany. Ważne usprawnienia TETRY (V+D) - poza możliwością szyfrowanej komunikacji głosowej - to integrowanie usług z systemem lokalizacji GPS, dostęp do baz danych, instytucjonalnych intranetów czy przesyłanie komunikatów statutowych.

Zastosowania

Potrzeba stosowania profesjonalnej komunikacji bezprzewodowej wymusiła stworzenie jednolitego i bezpiecznego systemu łączności na potrzeby służb ratunkowych, komunalnych oraz dla przedsiębiorstw, w których pracownicy, przemieszczając się w terenie, muszą pozostawać w stałym kontakcie głosowym.

Istotą systemu TETRA jest możliwość jednoczesnego korzystania z fizycznej infrastruktury radiowej przez wiele odrębnych organizacji i tworzenie na tej bazie niezależnych kanałów logicznych (struktury wirtualne). Z kolei możliwość transportu głosu razem z danymi ułatwia pracę uczestnikom mobilnym oraz przyspiesza przepływ informacji do centrum dyspozytorskiego, które jest sercem systemu dowodzenia podczas operacji w terenie. Integracja systemu wspomagania dowodzenia (SWD) z siecią TETRA istotnie usprawnia proces zarządzania akcją (przyjmowanie zgłoszeń, przydzielanie zadań, podejmowanie decyzji, informowanie) - co pozwala na natychmiastowe reagowanie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.


TOP 200