TETA warta 139 mln zł

Przejęcie za tę kwotę wrocławskiej spółki ma ułatwić holenderskiej firmie Unit4 wejście na polski rynek ERP i HR oraz umocnić jej pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej.

Unit4 specjalizuje się w produkcji oprogramowania ERP i systemów kadrowo-płacowych. Flagowym produktem spółki jest zintegrowana platforma biznesowa Agresso Business World. Holenderska spółka jest też dostawcą oprogramowania z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim i rozwiązań dedykowanych, m.in. dla sektora finansowego. W dużej mierze pokrywa się to z kompetencjami Grupy TETA.

Wspólne interesy

Spółki Grupy Kapitałowej TETA

- TETA SA

- InsERT SA

- Pyton Management

- TETA HR Center

- VT-Soft (Węgry)

Władze Unit4 deklarują, że przejęcie TETY umożliwi firmie uzyskanie pozycji lidera na polskim rynku oprogramowania ERP i HR. Dzięki potencjalnej transakcji - Unit4 ogłosił wezwanie na co najmniej 66% akcji TETY i od ich pozyskania uzależnia jej dojście do skutku - holenderska spółka zdobyłaby również znaczące udziały na węgierskim rynku rozwiązań HR. Transakcja miałaby też być podstawą do ekspansji na pozostałe, dynamicznie rozwijające się rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

Warto dodać, że wraz z kupnem TETY w rękach holenderskiego koncernu znalazłyby się także pozostałe spółki Grupy - InsERT, Pyton Management, TETA HR Center i węgierski VT-Soft. Można spodziewać się, że to właśnie działalność TETY na Węgrzech zwróciła uwagę kierownictwa holenderskiej firmy. Obecna strategia wrocławskiej spółki zakłada bowiem wykorzystanie kompetencji VT-Soft na rynku polskim oraz budowanie pozycji lidera w zakresie rozwiązań HR na Węgrzech. Tam TETA zakończyła właśnie lokalizację swojego systemu kadrowo-płacowego. Tamtejszy rynek miał być w pewnym sensie kolebką działalności zagranicznej TETY. Przez Węgry wrocławska spółka chciała wejść na rynki Ukrainy i Rosji.

Dążenie do kontroli

Holenderski Unit4 oferuje 11,75 zł za jedną akcję wrocławskiej spółki. To premia w wysokości 6% wobec kursu akcji z piątku 28 maja. Przedstawiciele holenderskiego koncernu zapowiadają, że transakcja dojdzie do skutku tylko jeśli przejmą co najmniej 66% akcji TETY. Władze Unit4 nie wykluczają również zamiaru wycofania TETY z warszawskiej giełdy. Stanie się to, gdy w ich posiadaniu znajdzie się co najmniej 80% akcji spółki. Kierownictwo holenderskiej firmy rozważa też przeprowadzenie przymusowego wykupu akcjonariuszy mniejszościowych, jeśli firma zdobędzie udziały odpowiadające co najmniej 90% całkowitej liczby głosów na walnym zgromadzeniu TETY. Rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje ma się rozpocząć 21 czerwca br. i trwać co najmniej do 20 lipca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200