TELE-901 - polski konkurent dla Siemensa

W nr 11 CW pisaliśmy o dalekopisie elektronicznym Supertelex ADC, produkowanym na licencji amerykańskiej przez Zakłady Urządzeń Komputerowych w Zabrzu.

W nr 11 CW pisaliśmy o dalekopisie elektronicznym Supertelex ADC, produkowanym na licencji amerykańskiej przez Zakłady Urządzeń Komputerowych w Zabrzu. Nie jest to jedyny nowoczesny dalekopis produkowany w kraju. Firma ELEKTRONIX z Warszawy w czerwcu ub.r. otrzymała bezterminową homologację Głównego Urzędu Telekomunikacyjnego na teleks komputerowy TEL-901. Urządzenie to, które już pracuje w różnych instytucjach, m.in. w ministerstwach, bankach, firmach produkcyjnych, handlowych i transportowych, ma wiele funkcji, których nie posiadają nawet nowoczesne dalekopisy firm zachodnich. Najważniejsze to: edytor umożliwiający pisanie dokumentów w języku polskim, angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim (cyrylicą); cztery rodzaje kroju czcionek druku; całostronicowy kalkulator. Automatycznie wyłączane jest zasilanie monitora i drukarki, automatycznie jest też liczony czas nadawania tekstu. TELE-901 ma również inne zalety, jest m.in. łatwy w obsłudze, bowiem komunikacja teleks - użytkownik jest w języku polskim, pracuje bardzo cicho, i jest energooszczędny, pobiera bowiem zaledwie 4W (dla porównania: najnowszy dalekopis elektroniczny firmy Siemens pobiera ok. 60W). TEL-901 może komunikować się z komputerem zewnętrznym za pomocą łącza szeregowego. Jest on w całości dziełem polskim konstruktorów, którzy zastosowali do jego budowy elementy elektroniczne znanych firm zachodnich.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200