TED: Barry Schwartz o utracie mądrości

Profesor psychologii Barry Schwartz przekonuje nas, że biurokracja nie rozwiąże problemów naszego świata. Zamiast niego zaleca zapomniany zdrowy rozsądek.

Technokraci uważają, że regulacje i biurokracja rozwiążą nasze problemy. Amerykański profesor psychologii Barry Schwartz podczas konferencji TED przekonywał w swoim wystąpieniu, że to jest nieprawda. Powinniśmy wrócić do "praktycznej mądrości", którą zatraciliśmy rozbudowując zestawy praw i zasad. Schwartz uważa, że zasady często nas zawodzą, zachęty często obracają się przeciwko nam, a praktyczna wiedza dnia codziennego może pomóc odbudować świat.

TED to konferencje, podczas których prelegenci opowiadają o swoich doświadczeniach, przemyśleniach, wynikach badań lub inspirujących ich ideach. Nazwa "TED" to skrót od słów "Technology, Entertainment, Design". Konferencje odbywają się pod hasłem "Ideas worth spreading" - idee warte rozpowszechnienia. W gronie prelegentów TED byli już nobliści, prezydenci Stanów Zjednoczonych i prezesi największych firm.

Na stronach Computerworld.pl prezentujemy kilka najciekawszych zdaniem redakcji prezentacji. Po obejrzeniu wystąpienia zapraszamy do jego oceny. Dzięki głosom Czytelników zrobimy zestawienie najciekawszych przemówień z konferencji TED.

Film jest dostępny w wersji z polskimi napisami.


TOP 200