TCG: zabezpieczymy dane na dowolnym nośniku

W praktyce mechanizm działania zabezpieczeń będzie wyglądał następująco: aplikacja uruchomiona w komputerze PC lub serwerze po wygenerowaniu żądania dostępu do pamięci będzie dodatkowo dostarczać klucz lub wartość hash. Oprogramowanie sterujące modułem zabezpieczeń dopiero po sprawdzeniu czy jest to wartość prawidłowa będzie udostępniać dane, a jednocześnie, jeśli są one zaszyfrowane, dekodując ich zawartość.

Mechanizmy zabezpieczania dostępu do danych lub szyfrowania informacji zapisywanych w pamięciach masowych różnego typu nie są nowością. Ale pojawienie się otwartej, uniwersalnej specyfikacji umożliwia ich popularyzację jako powszechnie wykorzystywanego standardu, a nie rozwiązania wymagającego wdrożenia dodatkowych rozwiązań zabezpieczających. Dodatkową ważną zaletą jest oczywiście zgodność między rozwiązaniami sprzętowymi a programowymi niezależnie od ich producenta, a w efekcie istotne ułatwienie zarządzania tego typu systemami.

Popularyzacja TSS zależy jednak od powszechnej akceptacji tego standardu przez producentów (wydaje się, że nie będzie to problemem), ale także jego implementacji w urządzeniach i aplikacjach, co oczywiście wymaga czasu. Dopiero nowe, kolejne wersje interfejsów SATA, SAS lub SCSI mają być wyposażone w układy i mechanizmy umożliwiające obsługę odpowiednich poleceń opisanych w specyfikacji TCG. Niektóre firmy, jak Seagate lub Hitachi, które już wprowadziły do sprzedaży napędy dyskowe dla notebooków, wyposażone w mechanizmy szyfrowania/deszyfrowania danych, zapowiadają jednak, że kolejne modele zostaną przystosowane do zgodności ze standardem TSS.


TOP 200