Szyk i wygoda

Niebawem inteligentne telefony (smartphones) całkiem zepchną na margines palmtopy i inne urządzenia zaliczane do kategorii PDA. Tak wieszczą wszystkie prognozy. Tyle że wciąż trudno o urządzenie, które by stanowiło idealne połączenie telefonu komórkowego z kieszonkowym komputerkiem. Dlatego w niektórych zastosowaniach samodzielne palmtopy nadal mają rację bytu. Prezentujemy najciekawsze z obecnych na rynku modeli telefonów i palmtopów.

Niebawem inteligentne telefony (smartphones) całkiem zepchną na margines palmtopy i inne urządzenia zaliczane do kategorii PDA. Tak wieszczą wszystkie prognozy. Tyle że wciąż trudno o urządzenie, które by stanowiło idealne połączenie telefonu komórkowego z kieszonkowym komputerkiem. Dlatego w niektórych zastosowaniach samodzielne palmtopy nadal mają rację bytu. Prezentujemy najciekawsze z obecnych na rynku modeli telefonów i palmtopów.

ERA MDA III

Tajwański produkt sprzedawany na całym świecie pod marką różnych operatorów komórkowych. W Polsce oferuje go największa sieć Era, dzięki czemu MDA stale zyskuje na popularności. Biorąc pod uwagę fakt, że firmy mogą nabyć ten model w cenie niższej niż w cenniku, nowy MDA III jest jedną z najciekawszych obecnie opcji dostępnych na rynku.

MDA III to typowa hybryda łącząca funkcje telefonu i palmtopa. W porównaniu ze starszym modelem ciekawym rozwiązaniem jest m.in. wysuwana klawiatura w układzie QWERTY. System operacyjny Windows 2003 Mobile Second Edition umożliwia wybór sposobu wyświetlania obrazu - w poziomie lub pionie.

Wraz z MDA użytkownik dostaje aplikacje MS Office w wersji (Outlook, Excel, Word), przeglądarkę PDF i PPT, program do obsługi dyktafonu, aplikację do odtwarzania audio i wideo, notatnik oraz aplikację TrueFax 2.0 do obsługi komunikacji faksowej. Standardową pamięć 128 MB można powiększyć do 1 GB poprzez dodanie karty rozszerzeń (MMC/SD). MDA III wyposażono w gniazdo rozszerzeń SDIO (Secure Digital Input/Output). Łączność zapewniają wbudowany modem GPRS i moduł WLAN (802.11b).

Cena: 3999 zł

BlackBerry 7290

Przebój ostatnich lat na rynku amerykańskim. Urządzenie produkowane przez kanadyjską Research In Motion (RIM) wreszcie znalazło się w ofercie sieci Era. Jest to trzyzakresowy telefon komórkowy zapewniający dostęp do zasobów korporacyjnych umieszczonych za zaporą ogniową.

BlackBerry pozwala na stały dostęp do poczty elektronicznej i danych na firmowych serwerach. Współpracuje z serwerami Microsoft Exchange i Lotus Domino. Umożliwia odczytywanie dokumentów wysłanych jako załączniki (Word, Excel, Power Point, WordPerfect, Adobe PDF, pliki tekstowe i graficzne). BlackBerry pozwala na zdalne zarządzanie bazą kontaktów i zadań oraz planowanie spotkań.

Nowy BlackBerry ma kolorowy wyświetlacz (65 tys. kolorów) o rozmiarach 240 x 160 i klawiaturę (33 klawisze) zgodną ze standardem QWERTY.

Cena: brak danych

HP iPaq 6340

Komputer HP nawiązuje do długich tradycji palmtopów opracowanych jeszcze przez Compaqa. Najnowszy model łączy funkcje palmtopa i telefonu komórkowego. Zawiera wbudowany modem GSM/GPRS, a także moduły WLAN 802.11b i Bluetooth oraz port podczerwieni (IrDA). Wszystko przy stosunkowo niewielkiej wadze - 190 g.

Urządzenie wyposażone w procesor Texas Instruments OMAP 1510 168 MHz, 64 MB SDRAM, 3,5-calowy, kolorowy wyświetlacz (64 tys. kolorów) pracuje pod kontrolą Windows Mobile 2003 Premium (Phone Edition). iPaq 6340 posiada gniazda rozszerzeń SDIO i MMC.

Cena: 2915 zł

HP iPaq hx4700

Jedną z najważniejszych zalet HP iPaq hx4700 jest 4-calowy wyświetlacz VGA o rozdzielczości 640 x 480 pikseli z technologią transreflektywną, która umożliwia wyświetlanie obrazu o wysokiej jakości.

Urządzenie wyposażono w procesor Intel PXA270 taktowany zegarem 624 MHz i 64 MB pamięci SDRAM oraz 128 MB pamięci Flash ROM. Komputer pracuje pod kontrolą Windows Mobile 2003 Second Edition. Wyposażony jest w moduły komunikacyjne WLAN 802.11b, Bluetooth, IrDA, a także USB2.0 oraz port szeregowy RS232.

Model hx4700 wyposażono w dodatkowe funkcje bezpieczeństwa - HP ProtectTools z technologią Credant. Do komunikacji HP hx4700 wykorzystuje zintegrowany moduł WLAN i Bluetooth, a także port podczerwieni.

Cena: 2839 zł

Siemens SK 65

Najciekawszym elementem SK65 jest wbudowana aplikacja BlackBerry firmy Research In Motion (RIM), która umożliwia korzystanie z usług BlackBerry.

Ciekawym rozwiązaniem jest klawiatura X2 pozwalająca na wygodne wprowadzanie tekstów.

Telefon wyposażono w 64 MB pamięci SDRAM oraz 30 MB Flash ROM i kolorowy (65 tys. kolorów) wyświetlacz TFT o rozdzielczości 132 x 176.

SK65 obsługuje funkcję push-to-talk, która umożliwia prowadzenie rozmów jednocześnie z grupą znajomych, tak samo jak w przypadku walkie-talkie.

Niestety, na razie usługi tego typu nie są jeszcze oferowane w Polsce.

Cena: brak danych


TOP 200