Szyfry opuszczają sejf

Rząd amerykański zezwolił na eksport produktów szyfrujących o dowolnej długości klucza.

Rząd amerykański zezwolił na eksport produktów szyfrujących o dowolnej długości klucza.

Rząd amerykański poinformował o złagodzeniu przepisów eksportowych w zakresie oprogramowania szyfrującego, co spotkało się z natychmiastową aprobatą ze strony amerykańskiego przemysłu komputerowego. "Dzięki decyzji amerykańskich władz w ciągu 6-12 miesięcy w Polsce pojawi się znacznie więcej rozwiązań szyfrujących"$ - komentują przedstawiciele Solidexu, firmy zajmującej się sprzedażą rozwiązań do ochrony danych.

Biały Dom zezwolił na eksport produktów szyfrujących o dowolnej długości klucza, bez potrzeby uzyskiwania licencji eksportowej. Mogą one być sprzedawane firmom w dowolnym kraju z wyjątkiem 7 państw uznawanych przez rząd USA za siedzibę terroryzmu - Iranu, Iraku, Libii, Syrii, Sudanu, Korei Północnej i Kuby. Wcześniejsze przepisy zabraniały eksportu bez licencji produktów wykorzystujących klucz dłuższy niż 56-bitowy. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 15 grudnia br.

W Polsce nadal import urządzeń i oprogramowania szyfrującego - bez względu na długość wykorzystywanego klucza - wymaga zezwolenia Ministerstwa Gospodarki. "Decyzja rządu amerykańskiego o zezwoleniu na eksport produktów szyfrujących o dowolnej długości klucza w Polsce w najbliższym czasie nic nie zmieni. Nadal w mocy są dotychczasowe przepisy, w szczególności wykaz towarów i technologii objętych szczególną kontrolą obrotu z zagranicą, opublikowany w Dzienniku Ustaw nr 142 z 1998 r." - mówi Jakub Małajny z Departamentu Kontroli Eksportu Ministerstwa Gospodarki.

Zdaniem przedstawicieli resortu gospodarki, konsekwencją decyzji amerykańskiej administracji będzie łatwiejszy dostęp do tych technologii w przyszłości. Jest to jednak dopiero pierwszy krok. Drugi musi "postawić" Unia Europejska. Jeśli ona zdecyduje o zmianie przepisów, Polska, jako kraj dążący do członkostwa z Unią, także przystosuje swoje przepisy. W myśl ustawowych przepisów nawet firmy, które chcą zabezpieczać poufność swoich danych, np. tajemnicy handlowej, zmuszone są do zgłoszenia tego faktu poprzez Departament Kontroli Eksportu Ministerstwa Gospodarki do Biura Bezpieczeństwa Łączności i Informatyki UOP.

Dla COMPUTERWORLD komentuje

Andrzej Grandys dyrektor zespołu informatyki, Bank Pekao SA

Amerykańskie restrykcje eksportowe obowiązywały, jednak nie przeszkadzało to sprowadzaniu bardziej zaawansowanych rozwiązań niż tych posiadających jedynie 56-bitowe klucze szyfrujące. Oczywiście, trzeba było na ich eksport uzyskać pozwolenie, które nie było wydawane osobom prywatnym czy mało znanym firmom. Nam, przy tworzeniu oddziału elektronicznego, to się udało.

Decyzję amerykańskiego rządu o zniesieniu barier eksportowych na rozwiązania kryptograficzne i jej skutki dla Polski można oceniać na dwa sposoby. Z jednej strony dzięki temu upowszechnią się w Polsce bardziej zaawansowane technologie. Z drugiej - być może uda się przemóc w użytkownikach Internetu lęk przed dokonywaniem za jego pośrednictwem transakcji.

Zniesienie barier może przyspieszyć rozwój handlu elektronicznego w Polsce. Przyczyny braku popularności tego typu oferty upatrywałbym jednak gdzie indziej. Przede wszystkim brak jest w Polsce tzw. trzeciej strony, która byłaby gwarantem autentyczności transakcji. Ponadto często okazuje się, że oferta sklepu internetowego jest droższa niż zwykłego.


TOP 200