Szyfrowanie notebooków

Pasażerowie taksówek w dużych miastach - Londynie, Nowym Jorku czy Chicago - co roku pozostawiają w nich ponad 5 tys. notebooków. Według badań przeprowadzonych przez Network World, w roku 2008 jedną z ważnych inwestycji w bezpieczeństwo IT będzie wdrażanie szyfrowania laptopów. Dyski tych komputerów są coraz pojemniejsze i mogą teraz zawierać miliony rekordów wrażliwej informacji.

Szefowie działów informatyki za jedno z priorytetowych zadań powinni uznać konieczność zabezpieczenia dysków twardych w laptopach. Pojawienie się nowych rozwiązań open source, takich jak TrueCrypt, może znacznie ułatwić podjecie decyzji zmierzających do tego, aby wszystkie laptopy były w pełni szyfrowane.

Sama technologia szyfrowania jest łatwa do zastosowania, ale konkretne rozwiązania szyfrowania mogą stwarzać problemy z ich użytkowaniem. Zarządzanie kluczami i ich odtwarzanie jest trudne w realizacji przy wprowadzaniu szyfrowania na dużą skalę. Nawet kupno taniego oprogramowania szyfrującego dla laptopów może szybko okazać się dość pokaźnym wydatkiem jeżeli trzeba wdrożyć je na wszystkich laptopach. Jeżeli można sobie pozwolić na większy wydatek, to trzeba mieć również na uwadze złożoność całego rozwiązania.

Zobacz również:

  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?

Oprogramowanie szyfrujące open source TrueCrypt oferuje możliwość szyfrowania całych dysków na wielu platformach (Windows, Mac, Linux) i jest stosunkowo łatwe do wdrożenia i użycia. Oprogramowanie jest sprawnie zrobione, zarówno w zakresie instalacji jak i samego procesu szyfrowania dysków oraz codziennego użytkowania. Nie wywiera większego wpływu na wydajność i nie wymaga intensywnego szkolenia w zakresie obsługi. Co więcej, jest ono bezpłatne i można je dowolnie modyfikować. Tak więc nawet mniejsze firmy mogą wykorzystać je bez większych nakładów jako rozwiązania szyfrujące całe dyski.

Tak jak w innych tego typu rozwiązaniach, największym wyzwaniem jest odzyskiwanie danych z uszkodzonych dysków lub w wypadku zagubienia hasła. TrueCrypt tworzy ratunkowy CD, który może być użyty do odzyskania uszkodzonych danych. Ponadto dysk ten może być chroniony przez nadrzędne hasło administratora, niezależne od hasła użytkownika. Tak więc użytkownik może zmieniać swoje hasła, a administrator nadal ma zdolność odzyskania dysku bez konieczności poznania hasła użytkownika. Taki CD może być w dyspozycji użytkownika lub przechowywany w centralnym, specjalnie zabezpieczonym pomieszczeniu.

Chociaż dane z dysku nieszyfrowanego mogą być odzyskane nawet po ciężkim uszkodzeniu, dyski szyfrowane mogą być łatwo uszkodzone nieodwracalnie. Tak więc TrueCrypt raczej należy połączyć z dobrym rozwiązaniem składowania. Preferować tu można składowanie online (przez sieć), najskuteczniej chroniące laptopy przed utratą danych.

Dla użytkowników, którzy nie chcą przesiadać się na Windows Vista (ma on wbudowane szyfrowanie całych dysków), TrueCrypt to tanie, bezpieczne rozwiązanie chroniące przed utratą lub ujawnieniem danych przechowywanych na laptopach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200