Szyfrowanie na poważnie

Program PGP dostępny za darmo w sieci, a służący przede wszystkim do szyfrowania poczty elektronicznej, ma zagorzałych zwolenników. ViaCrypt to nakładka na tę aplikację, dzięki której pełna kontrola nad programem sprawowana jest z poziomu interfesju MS Windows. O samym programie PGP pisaliśmy już szczegółowo na łamach Computerworlda (nr 42 z 11 listopada ub.r.).

Program PGP dostępny za darmo w sieci, a służący przede wszystkim do szyfrowania poczty elektronicznej, ma zagorzałych zwolenników. ViaCrypt to nakładka na tę aplikację, dzięki której pełna kontrola nad programem sprawowana jest z poziomu interfesju MS Windows. O samym programie PGP pisaliśmy już szczegółowo na łamach

Computerworlda (nr 42 z 11 listopada ub.r.).

W środowisku DOS, w którym działa PGP, jego obsługa wymaga wiele opcji i poleceń wydawanych jako tekstowe komendy. Nie jest to zbyt wygodne, zwłaszcza u osób nie dysponujących ponadprzeciętną pamięcią. Testowałem wersję 4.0 pod Windows 95 i nigdy nie napotkałem żadnych problemów z systemem. Nie było też potrzeby wchodzenia do środowiska DOS. Wygenerowanie 1024 bitowego klucza zajęło jedynie kilka minut, choć na dwa razy dłuższy musiałem czekać ponad pół godziny.

To, co można uczynić za pomocą PGP, przyjdzie nam łatwiej pod VPGP. Program zawiera właściwie wszystko, czego mógłbym się spodziewać po graficznym interfejsie PGP. Za pomocą VPGP można kodować zarówno pliki, jak i zawartość schowka czy wyświetlać dane jedynie na ekranie. Z uwagi na możliwość wykorzystania programu w sieciach zakładowych, ViaCrypt ma rozbudowane opcje konfiguracyjne, dzięki którym można przypisywać poszczególne opcje danym użytkownikom i centralnie zarządzać stosowanymi kluczami.


TOP 200