Szyfrogramy Enigmy zarchiwizowane cyfrowo

Koncern HP pomoże brytyjskim historykom w pracach nad zachowaniem w formie cyfrowej niemieckich meldunków z czasów II wojny światowej, przechwyconych i rozszyfrowanych przez wywiad aliantów. Hitlerowcy do odczytu zakodowanych przez siebie depesz używali słynnej maszyny szyfrującej Enigma, którą udało się "złamać" polskim naukowcom.

Galeria: szyfry II Wojny Światowej

Enigma

Sprzęt HP zostanie wykorzystany w procesie archiwizacji szyfrogramów Enigmy z czasów II Wojny Światowej.

Polecamy:

Zobacz także:

Szyfr Enigmy został złamany już w 1932 r. przez polskich naukowców, a niemal w przededniu wybuchu Drugiej Wojny Światowej repliki maszyny zostały przekazane wywiadowi brytyjskiemu i francuskiemu. Złamanie szyfru Enigmy okazało się faktem o ogromnym znaczeniu militarno-wywiadowczym - polska "Enigma" odegrała istotną rolę zwłaszcza w Bitwie o Anglię, Bitwie o Atlantyk i w inwazji na Normandię w 1944 r. - czytamy w serwisie WW2.pl.

Zobacz również:

  • Messenger będzie wreszcie szyfrować wiadomości w trybie E2EE

Ośrodek deszyfracji niemieckich komunikatów mieścił się w czasie wojny w brytyjskim Bletchley Park. Obecnie znajduje się tam muzeum, w którym wciąż przechowywane są maszynopisy rozszyfrowanych depesz hitlerowskich wojsk.

Wielka waga historyczna zarchiwizowanych dokumentów wymaga przedsięwzięcia stosownych środków, które zapobiegną ich zniszczeniu. To właśnie jest celem zainicjowanego projektu cyfryzacji depesz, w którym bierze udział firma HP.

Dokumenty zostaną w pierwszej kolejności zeskanowane za pomocą dostarczonych przez HP skanerów Scanjet 7000 i Scanjet N9120. Koncern oddelegował zespół konsultantów, którzy będą szkolić wolontariuszy w obsłudze skanerów.

Pierwsze z wymienionych urządzeń mają służyć do archiwizacji kart indeksowych (służyły one kryptologom do klasyfikacji odszyfrowanych wiadomości, zawierając ich podsumowanie; były zapisywane ręcznie, często po obu stronach).

Skanery stolikowe Scanjet N9120 zostaną użyte do archiwizacji właściwych depesz - te ostatnie są przechowywane w formie woluminów i zbyt delikatne, by skanować je na skanerach z funkcją automatycznego przewracania stron.

W razie gdy pismo na skanowanych dokumentach będzie wyblakłe i nieczytelne, z pomocą ma przyjść oprogramowanie HP Kofax Virtual Rescan. Transkrypcje zdekodowanych szyfrogramów Enigmy zostaną też zarchiwizowane z użyciem technologii OCR (Optical Character Recognition) umożliwiającej rozpoznawanie znaków pisma. Dzięki temu będzie je można przeszukiwać po słowach kluczowych. Takie rozwiązanie zapewni historykom łatwy dostęp do ogromnej bazy i uprości proces badawczy.

Cyfrowe archiwa muzeum Bletchley Park mają zostać publicznie udostępnione.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200