Szybsze tempo przechodzenia na system Vista

Analitycy prognozują, że tempo wdrażania systemu operacyjnego Windows Vista będzie większe niż miało to miejsce w czasie wprowadzania poprzedniej wersji sytemu - Windows XP.

Według prognoz specjalistów firmy Ovum, w pierwszym roku udostępnienia tego systemu przesiądzie się na niego 15 proc. użytkowników. Dla porównania, w ciągu pierwszego roku istnienia Windows XP liczba użytkowników przechodzących na ten system wynosiła od 12 do 14 proc.

Vista ma przyjmować się szybciej zarówno w przedsiębiorstwach jak i w kręgu indywidualnych użytkowników. Np. firmy uczestniczące w programie licencyjnym Software Assurance automatycznie uzyskają uaktualnienie do Vista.

Dla użytkowników biznesowych, Vista stanie się dostępna pod koniec listopada br., natomiast wersja konsumencka pojawi się w styczniu. Użytkownicy indywidualni kupujący nowy komputer przed pojawieniem się wersji konsumenckiej Vista, będą mogli zakupić Windows XP ze specjalnym kuponem aktualizacyjnym Vista. Kupon ten ma obniżyć potencjalne straty Microsoftu spowodowane brakiem systemu w sprzedaży podczas sezonu zakupów przedświątecznych w tym roku.

Podczas gdy korporacyjni i indywidualni użytkownicy mogą szybko przechodzić na platformę Vista, to już perspektywy przejścia na pakiet Office 2007, który ma pojawić się w tym samym czasie, nie są takie oczywiste. Chociaż wielu użytkowników nie widzi potrzeby przechodzenia na nowy pakiet biurowy, to jednak, gdy pakiet Office 2007 zacznie pojawiać się w przedsiębiorstwach, cześć użytkowników może zdecydować się również na indywidualny zakup.

Generalnie jednak tempo przejścia na Office 2007 w pierwszym roku będzie niższe niż w wypadku Vista. Trzeba tu uwzględnić również wersje OEM. Przy zakupie nowego peceta zazwyczaj otrzymuje się system operacyjny OEM. Pakiet biurowy jest natomiast opcją, z której użytkownicy nie korzystają już tak często.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200