Szybsze serwery Suna

Sun zwiększył wydajność i ogólną moc swoich serwerów klasy średniej i najwyższej. Producent zapowiedział także, że w tym samym serwerze będzie można instalować procesory pracujące z różnymi szybkościami.

Sun instaluje w swoich serwerach klasy średniej Sun Fire 3800, 4899 i 6800 procesory UltraSPARC III 1,05 GHz (technologia oparta na miedzi). Te same procesory są instalowane w serwerach 12K i 15K (klasa najwyższa), zwiększając ich wydajność o 15 proc. Serwery klasy średniej Suna są stosowane m.in. do obliczeń technicznych. Produkowane do tej pory procesory UltraSPARC III były taktowane zegarem 900 MHz.

Sun ogłosił też, że jest jednym z pierwszych producentów serwerów, w których można instalować procesory pracujące z różnymi szybkościami. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik może poczynić określone oszczędności, ponieważ nie musi już modernizować całego serwera, a jedynie wymienić w nim poszczególne procesory na szybsze.

Zobacz również:

  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

„Do tej pory było tak, że jeśli użytkownik chciał przejść na szybsze układy CPU, musiał wymienić wszystkie. Teraz będzie inaczej. Ktoś, kto ma w swoim serwerze procesory 900 MHz, może zainstalować kartę z szybszymi procesorami, czyli modernizować serwer krok po kroku.

Kolejna zaleta takiego rozwiązania polega na tym, że przechodząc na szybsze procesory użytkownik nie musi przerywać pracy serwera.

Serwery klasy średniej firmy Sun używają specjalnych kart Uniboard (zawierających układy CPU i pamięć), dzięki którym użytkownik może alokować zasoby systemu, procesor po procesorze, tak, jak tego wymaga aktualna sytuacja. Na każdej karcie Uniboard znajdują się cztery procesory.

Sun twierdzi, że jeden z serwerów opartych na procesorze 1,05 GHz (Sun Fire 15K) uzyskał bardzo dobre wyniki w teście porównawczym TPC-H (zarządzanie bazą danych o pojemności 3000 GB). Serwer obsłużył w ciągu jednej godziny 23 813 zapytań.

Sun Fire 3800 (najmniejszy serwer klasy średniej, czyli „mid-frame”) można podzielić na dwie domeny systemowe (partycjonowanie), które dają się rekonfigurować w przelocie. W serwerze można zainstalować do 8 procesorów. W największym serwerze klasy „mid-frame” (15K) użytkownik może zainstalować do 106 procesorów.

Serwery linii Sun Fire oferują rozwiązania, takie jak: nadmiarowość sprzętową, możliwość dynamicznego tworzenia i rekonfigurowania domen oraz wymiana układów CPU na gorąco. Serwery pracują pod systemem operacyjnym Solaris.

Sun Fire 6800 wyposażony w 16 procesorów 700 MHz i w 64GB pamięci RAM kosztuje 709 tys. USD. Ten sam serwer z procesorami 1,05 GHz kosztuje 869 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200