Szybsze procesory, droższe licencje

Oracle zmienił współczynniki wykorzystywane do rozliczenia wartości licencji w zależności od liczby rdzeni procesora. Pojawia się jednak pytanie: czy to kwestia wydajności procesorów, czy element walki konkurencyjnej?

Jeden z modeli licencjonowania oprogramowania Oracle zakłada różnicowanie wysokości opłat licencyjnych według współczynników, które mają odzwierciedlać różnice w wydajności platform sprzętowych. Współczynniki obowiązujące od 16 marca oznaczają podwyżkę opłat m.in. dla użytkowników systemów Oracle na platformie IBM Power6. Licencje Oracle dla serwerów opartych na układach tej rodziny zdrożeją najpewniej o 33%. Dotychczasowy współczynnik 0,75 zastąpiono bowiem przelicznikiem 1:1 - na każdy rdzeń procesora Power6 przypadać ma pełna licencja.

Zmianę warunków można odbierać jako wyraz uznania dla wydajności procesorów Power6. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że zmiana zasad naliczania opłat dla systemów wielordzeniowych jest odpowiedzią na globalny kryzys i spadek sprzedaży licencji. Tylko w trzecim kwartale obecnego roku finansowego Oracle przychody z tego tytułu spadły o 6%.

Gdzie rdzeni sześć…

Oracle zaczął różnicować wysokość opłat licencyjnych w zależności od liczby rdzeni procesora, na których ma działać oprogramowanie, pod koniec 2005 roku. Wcześniej każdy rdzeń był traktowany jak odrębny układ. Spotykało się to jednak z krytyką, m.in. ze strony klientów, którzy argumentowali, że takie warunki były krzywdzące dla posiadaczy mniej wydajnych platform sprzętowych. Z czasem za przykładem Oracle poszli również inni dostawcy systemów bazodanowych - także IBM.

Obowiązujące od czterech lat warunki stopniowo stają się coraz mniej opłacalne. Wydajność nowoczesnych układów serwerowych zwykle rośnie kilkukrotnie szybciej niż zapotrzebowanie systemów bazodanowych na moce obliczeniowe. Z punktu widzenia koncernu Oracle marcowa zmiana warunków rozliczania licencji per rdzeń procesora nie powinna dziwić. Dziwić może natomiast fakt, że została przeprowadzona dopiero teraz - dwa lata po komercyjnej premierze układów IBM Power6. W zastosowaniach bazodanowych te dwurdzeniowe procesory okazały się prawie dwukrotnie bardziej wydajne od poprzedników z linii Power5. Połowę mniejsza liczba rdzeni - i licencji - wystarczyła do obsłużenia takiej samej bazy danych.

Zdecyduje wydajność czy konkurencja?

Na połowę br. zaplanowano premiery czterordzeniowych układów Sparc64 VII+ i Intel Tukwila Itanium. Pojawiają się więc spekulacje na temat kolejnych "aktualizacji" cennika Oracle. Jeśli zmiany warunków rozliczania opłat licencyjnych mają pozostać wyłącznie odbiciem wydajności procesorów poszczególnych rodzin, to można spodziewać się, że układy te będą rozliczane na zasadach analogicznych do linii Power6. Jeżeli jednak warunki pozostaną niezmienione, to podwyżkę opłat dla użytkowników platformy Power6 będzie można uznać za kolejny front walki konkurencyjnej pomiędzy dostawcami systemów bazodanowych. Walki toczonej nad głowami klientów pomiędzy koncernami IBM i Oracle.

Przedstawiciele polskiego oddziału Oracle nie komentują polityki cenowej firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200