Szybsze i oszczędniejsze mobilne Athlony

AMD opracowało nowe modele mobilnych procesorów Athlon 64 i XP. Najszybsze modele Athlon 64 3400+ oraz Athlon XP-M 2200+ trafiły już do producentów notebooków.

Pierwszy z układów ma być instalowany w najwydajniejszych komputerach przenośnych, najczęściej wykorzystywanych do zadań typu, obliczenia

Zapotrzebowanie na energię

Athlon 64 3400+ pracuje z taktowaniem 2,4 GHz. Wyposażony jest w 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Kontroler pamięci DDR400 jest jednokanałowy. Zapotrzebowanie na energię wynosi w tym przypadku 68W. Dla porównania Pentium 4 Mobile 3,2 GHz zużywa aż 88 W energii. Z kolei znakomite układy Pentium M Dothan zadowalają się zaledwie 21 W.

matematyczne, czy . Drugi procesor, niskonapięciowy Athlon XM-M przeznaczony jest do niewielkich komputerów, gdzie zdecydowanie ważniejsza od wydajności jest energooszczędność.

Ciekawie prezentuje się tańszy układ Athlon XP-M pracujący z taktowaniem 1,6 GHz i wyposażony w 512 KB pamięci podręcznej L2. Nie wiemy ile energii wymaga do pracy. Musi zużywać niewiele energii bowiem już teraz niektórzy producenci komputerów typu Table PC po raz pierwszy zapowiedzieli urządzenia z tym właśnie układem (wcześniej stosowali jedynie układy Intela lub Transmety). Znamy za to jego cenę, którą ustalono na 97 USD.

64-bitowa nowość jest zdecydowanie droższa i wyceniono ją na 432 USD.

Wciąż czekamy na od dawna zapowiadane układy mobilne AMD, które pod względem stosunku wydajności do zapotrzebowania na energię mają prezentować się wyśmienicie. Szerzej pisaliśmy o nich w materiale: Mobilna ofensywa AMD - odpowiedź na Centrino


TOP 200