Szybkość wielordzeniowa

64-bitowe przetwarzanie równoległe i złącza szeregowe będą już w najbliższym czasie standardem w sprzęcie komputerowym.

64-bitowe przetwarzanie równoległe i złącza szeregowe będą już w najbliższym czasie standardem w sprzęcie komputerowym.

Do sprzętu przeznaczonego dla małych lub średnich firm zaczynają być wprowadzane rozwiązania dostępne jeszcze do niedawna tylko w dużych i względnie drogich systemach korporacyjnych, jak np. zaawansowane mechanizmy wirtualizacji, zdalnego zarządzania, dodatkowe procesory, a przede wszystkim procesory wielordzeniowe, które za rok będą już instalowane w praktycznie wszystkich modelach serwerów, również tych najtańszych.

Równoległość wychodzi z użycia

Szybkość wielordzeniowa

PCI Express zamiast PCI

W komputerach, tanich serwerach i stacjach roboczych standardowym wyposażeniem są już dyski z szeregowymi interfejsami SATA (Serial ATA) lub SAS (Serial Attached SCSI). Jeśli zaś chodzi o interfejsy systemowe, to następuje popularyzacja szeregowego PCI Express, który zastępuje i wypiera z rynku równoległe złącza PCI i PCI-X. W tym ostatnim przypadku wprowadzenie standardu PCI Express można uznać za jedną z najważniejszych modyfikacji architektury komputerów w ostatnim dziesięcioleciu.

Implementacja nowej generacji interfejsów może być podstawą do oceny, czy serwer lub komputer jest modelem zgodnym z najnowszymi standardami, czy też oferowanym w ramach wyprzedaży. W mniejszym stopniu dotyczy to złączy PCI-X, które w wielu wypadkach wciąż oferują wystarczającą wydajność i są instalowane w wielu nowych modelach serwerów. W ogólności równoległe PCI-X i SCSI były i są instalowane w sprzęcie przeznaczonym do zastosowań w firmach lub korporacjach i dlatego transformacja do nowych standardów jest wolniejsza.

Nie ma jednak wątpliwości, że wkrótce ulegnie ona przyspieszeniu i interfejsy równoległe zaczną znikać z rynku. Z punktu widzenia użytkowników oznacza to, że należy ostrożnie planować zakupy - za kilka lat ewentualna rozbudowa sprzętu, np. dokupienie pamięci dyskowej SCSI, może być trudna lub kosztowna ze względu na spadającą podaż wychodzących z użycia napędów SCSI.

Uniwersalny PCI Express

PCI Express zastępuje równoległe złącza PCI, AGP, CardBus i PCMCIA. Jeśli uwzględnić plany Intela dotyczące nowych modeli chipsetów i zainteresowanie implementacją tego interfejsu przez innych producentów, to proces transformacji do tego standardu będzie rozwijał się lawinowo.

Podstawowe zalety PCI Express to blisko dwukrotnie większa szybkość transmisji niż PCI (w podstawowej wersji - 250 MB/s), możliwość jej skalowania w ramach standardu do poziomu nawet 8 GB/s, funkcja hot-swap (możliwość dołączania/odłączania urządzeń bez potrzeby restartu systemu), a także zgodność na poziomie sterowników ze starszymi wersjami złączy równoległych. Oprócz tego jest to interfejs uniwersalny, który może być implementowany zarówno w wersji wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Jego dodatkową zaletą - w porównaniu z AGP - jest trzykrotnie większa dostępna moc zasilania wynosząca 75 W. Ma to znaczenie w przypadku wysokiej klasy podsystemów graficznych.

Procesory wielordzeniowe i 64-bitowe

Do niedawna podział na architekturę 32- i 64-bitową był kryterium zbliżonym do podziału na serwery z procesorami Intela i unixowe, a przetwarzanie wieloprocesorowe było stosowane w serwerach średniej klasy i wyższych. Systemy oparte na układach Intela wykorzystywały wyłącznie architekturę 32-bitową w odróżnieniu od komputerów z procesorami RISC lub EPIC (Itanium), które umożliwiają przetwarzanie 64-bitowe. Po wprowadzeniu przez AMD procesorów Opteron i późniejszym pojawieniu się układu Intel Xeon EM64T, rozróżnienie to zaczęło się szybko zacierać. Już pod koniec br. komputery 64-bitowe zaczną dominować we wszystkich segmentach rynku, zarówno jeśli chodzi o serwery, jak i komputery PC.

W przypadku PC oraz serwerów klasy low-end lub średniej transformacja ta w mniejszym stopniu wynika z popytu na przetwarzanie 64-bitowe, a raczej z polityki producentów, którzy praktycznie wycofują z oferty serwery z procesorami 32-bitowymi, zastępując je modelami wyposażonymi w układy AMD Opteron lub Intel Xeon EMT64. Podobna jest sytuacja w przypadku systemów wieloprocesorowych. Już za rok trudno będzie kupić nowy model serwera wyposażony w procesor z jednym rdzeniem CPU, a liczba wątków, które komputer będzie w stanie jednocześnie przetwarzać, stanie się wyznacznikiem klasy sprzętu.

Nawet najtańsze serwery dla małych lub średnich firm będą wyposażane co najmniej w jeden procesor dwurdzeniowy. Przykładem tej tendencji mogą być najnowsze serwery Sun Microsystems znane pod kodową nazwą Galaxy wyposażone w dwurdzeniowe procesory AMD Opteron i tzw. procesor serwisowy (dodatkowy procesor, który pozwala na monitorowanie działania serwera i zdalne nim zarządzanie), a których ceny zaczynają się obecnie od 2800 zł.

Z punktu widzenia użytkowników najważniejsza jest oczywiście dostępność systemów operacyjnych i aplikacji wykorzystujących przetwarzanie 64-bitowe oraz wielowątkowe. Pod tym względem postęp jest znacznie wolniejszy niż chcieliby producenci procesorów, ale nie ulega wątpliwości, że będzie on postępował. Zaletą nowych platform jest wsteczna zgodność, umożliwiająca uruchamianie programów 32-bitowych i jednowątkowych bez utraty wydajności lub problemów ze zgodnością, a jednocześnie perspektywa łatwego zwiększenia wydajności sprzętu, gdy pojawią się nowe wersje oprogramowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200