Szybkie sieci IP

Toshiba popiera projekt przełączania etykiet, opracowany przez Cisco.

Toshiba popiera projekt przełączania etykiet, opracowany przez Cisco.

Toshiba poinformowała, że zamierza przystosować swoją linię produktów Cell Switch Router ATM (CSR) do obsługi technologii przełączania etykiet (tag switching), opracowanej przez Cisco i opisywanej już na łamach nr 38 CW. To samo ma zamiar uczynić także Cisco z technologią CSR Toshiby.

Toshiba jest kolejnym producentem, który poparł propozycję technologii przełączania etykiet. Tydzień wcześniej poparcie dla niej zgłosiło dziesięciu producentów sprzętu sieciowego, którzy liczą, że tag switching stanie się oficjalnym standardem zatwierdzonym przez IETF.

Według zapewnień obu producentów, jeśli tylko tag switching spotka się z akceptacją IETF, to już w kwietniu przyszłego roku będą dostępne pierwsze produkty, bazujące na tej technologii.

Jeszcze przed przełączaniem etykiet do IETF trafiła propozycja innej technologii szybkiego przełączania w sieciach IP, opracowana przez Ipsilon Networks. Nie spełnia ona jednak wszystkich założeń wytyczonych przez ATM Forum i dlatego cieszy się mniejszym powodzeniem niż tag switching.

Technologia CSR Toshiby umożliwia osiągnięcie wysokiej przepustowości sieci dzięki efektywnemu połączeniu routerów i switchów. Routery używają przełączników jako "pompy", przez którą "pompują" z ogromną prędkością pakiety sieciowe. Tak połączone urządzenia są w stanie przesłać 4,8 mln pakietów/sek. Dla porównania - Cisco 7500 przesyła zaledwie 250 tys. pakietów/sek, a najsilniejszy przełącznik Bay Networks - 1 mln pakietów/sek.

Połączenie technologii Toshiby i Cisco pozwoli stworzyć uniwersalny router, korzystający z odpowiedniej technologii w zależności od zadań, które będzie w danej chwili wykonywał. Przełączanie etykiet będzie wykorzystywane przy zestawianiu relatywnie krótkich połączeń, podczas gdy CSR zapewniać będzie wysoko wydajną komunikację bez opóźnień w przypadku aplikacji multimedialnych: telefonii internetowej i wideokonferencji.

Według analityków Ipsilon, mimo że oferuje już w pełni pracujące rozwiązanie, będzie miał duże trudności, by uzyskać akceptację IETF swojej technologii przełączania. Cisco i Toshiba uzyskały już bowiem aprobatę ATM Forum i mają duże wsparcie ze strony innych firm zajmujących się produkcją urządzeń sieciowych, dlatego też prawdopodobnie ich propozycja przełączania zostanie zatwierdzona jako oficjalny standard.


TOP 200