Szybkie karty obsługi grafiki i obrazów wideo

Na rynku pojawiło się ostatnio wiele różnego rodzaju kart graficznych. Niektóre z nich oferują użytkownikowi nie tylko szybszą obróbkę plików graficznych, ale wbudowane mają też układy do odtwarzania obrazów wideo.

Na rynku pojawiło się ostatnio wiele różnego rodzaju kart graficznych. Niektóre z nich oferują użytkownikowi nie tylko szybszą obróbkę plików graficznych, ale wbudowane mają też układy do odtwarzania obrazów wideo.

Video Logic Inc. oferuje nową wersję karty 928Movie (obsługa grafiki i obrazów wideo), która zamiast akcelelatora grafiki S3 928 wbudowany ma układ scalony Weitek P9100. 64-bitowa karta nazywa się PCIMovie, wyposażona jest w 2 Mb pamięci VRAM i oferuje rozdzielczośc 1280x1024 punktów, a obraz odświeżany jest aż 120 razy na sekundę. Dzięki wbudowaniu w kartę specjalizowanego układu scalonego typu ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) można wyświetlać małe wideoklipy na całym ekranie z pełną rozdzielczościa 640x480 pkt bez zmniejszania częstotliwości odświeżania obrazów. Karta PCIMovie kosztuje 499 USD.

Kolejna oferta tej firmy to karta wideo standardu MPEG współpracująca poprzez łącze Vesa Media Channel z kartami PCIMovie lub 928 Movie. Karta pojawi się na rynku we wrześniu br. i bedzie kosztować 349 USD.

Truevision Inc. oferuje kartę VideoImpact, która wbudowane ma zarówno układy akcelelatora grafiki, jak i układy odtwarzania obrazów wideo. Karta oferuje rozdzielczość 1280x 1024 pkt i kosztuje 500 USD (2 Mb pamięci VRAM), lub 400 USD (1 MB pamięci VRAM).

Karta STB PowerGraph Pro PCI jest wspólnym dziełem firm STB Systems Inc. i VidTechn Microsystemes Inc. Budowana ona jest na bazie 64-bitowego układu S3 Vision864 i wyposażona jest w 2 MB pamięci DRAM. Karta instalowana jest w gnieździe lokalnej magistrali danych PCI i kosztuje 299 USD.

I ostatnie dwie propozycje firmy VidTechn Microsystems. Są to karty standardu PCI: FastMax P20 (2 MB pamięci DRAM - cena 235 USD) i GraphMax P24 (karta wyposażona w układ Vision864 - cena 435 USD).

(IW/JCH)

Skanery firmy Umax

Umax Technologies Inc. oferuje wysokiej klasy skaner stołowy

oraz dwa popularne modele skanerów ręcznych.

Vista-S6 jest 24-bitowym skanerem stołowym, produkowanym w wersjach dla systemów Windows i Macintosh. Wyposażony jest on w interfejs SCSI-2 i w pamięć podręczną 256 KB, co pozwala w ciągu 7 s zeskanować czarno-biały rysunek o rozmiarach 20x27 cm. Operacja skanowania rysunku kolorowego (przy rozdzielczości 200 dpi) trwa 21 s.

Rozdzielczość optyczna skanera Vista-S6 wynosi 600x300 dpi, jednak po zastosowaniu algorytmu interpolacji obrazu wzrasta ona do 1200x1200 dpi, co pozwala uzyskiwać bardzo ostre i nierozmyte obrazy nawet w przypadku skanowania bardzo małych rysunków. Użytkownik może przeprowadzać operację kalibrowania kolorów i usuwać zniekształcenia Moira, (złudzenie drżenia fragmentu obrazu składającego się z cienkich linii umieszczonych zbyt blisko siebie) co bardzo poprawia jakość wyświetlanego obrazu.

Vista-S6 sprzedawany jest z oprogramowaniem Photoshop LE (Adobe System Inc.) i OmniPage Direct (OCR - system rozpoznawania pisanych ręcznie znaków firmy Caere Corp.).

Skaner kosztuje 945 USD, a ci użytkownicy, którzy zamierzają skanować obrazy z przezroczystych czy refleksyjnych powierzchni mogą dokupić za 595 USD specjalny adapter.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200