Szybkie, gadające cudo

Hayes Optima 28.8 to modem umożliwiający łączność z prędkością do 28,8 Kbps. Jego działanie różni się jednak tym od pozostałych modemów 28,8 Kbps, że przesłać można przez niego dwa razy więcej skompresowanych danych - maksymalna przepustowość ustalona jest bowiem nie na 115,2, ale 230,4 Kbps. Ponadto umożliwia on pracę jako faks oraz automatyczna sekretarka.

Hayes Optima 28.8 to modem umożliwiający łączność z prędkością do 28,8 Kbps. Jego działanie różni się jednak tym od pozostałych modemów 28,8 Kbps, że przesłać można przez niego dwa razy więcej skompresowanych danych - maksymalna przepustowość ustalona jest bowiem nie na 115,2, ale 230,4 Kbps. Ponadto umożliwia on pracę jako faks oraz automatyczna sekretarka.

Hayes Optima 28.8 jest modemem bardzo prostym w instalacji -model zewnętrzny, który testowaliśmy w redakcji, działał od razu po podłączeniu bez przestawiania fabrycznego ustawienia rejestrów modemu. Pierwszą niedogodnością, zauważalną od razu po otwarciu jest brak kabla łączącego modem z portem szeregowym komputera - należy się więc liczyć z drobnym, aczkolwiek dodatkowym kosztem.

Zaskoczeniem był także brak drukowanej instrukcji do modemu. Dostarczana jest ona wyłącznie na dyskietce w postaci standardowego pliku pomocy Windows. W perspektywie okazuje się to jednak lepszym rozwiązaniem, gdyż przy wszelkich próbach rekonfiguracji modemu można szybko znaleźć informacje o znaczeniu poszczególnych komend i zawartości rejestrów.

Drukowana jest za to instrukcja do oprogramowania komunikacyjnego Smartcom, dostępnego wraz z modemem i realizującego funkcje faksowania oraz zarządzania komunikatami głosowymi i nagranymi informacjami.

Profesjonalne rozwiązania

Hayes Optima 28.8 to zaawansowany modem umożliwiający - oprócz podstawowych funkcji komunikacyjnych - realizację bardziej złożonych zadań. Przede wszystkim Optima umożliwia zdalną konfigurację innych modemów w trakcie połączenia.

Zaletami nieistotnymi z punktu widzenia polskiego użytkownika są opcje Caller ID oraz tzw. Distinctive Ring, gdyż TP S.A. jak dotąd nie oferuje swoim abonentom takich możliwości. Pierwsza z wymienionych opcji pozwala rozpoznać, kto do nas dzwoni, zanim jeszcze podniesie się słuchawkę, a druga umożliwia podłączenie na jednej linii telefonicznej dwóch numerów. Telefon dzwoni wtedy na dwa różne sposoby w zależności od tego, który numer wykręciła osoba z drugiej strony linii. Pozwala to, np. na rozbicie na dwie linie faksów i zwykłych rozmów telefonicznych. Optima może automatycznie rozpoznawać rodzaj nadchodzących informacji po sposobie dzwonienia telefonu.

Poczta głosowa

Najważniejszą jednak cechą Optimy jest możliwość nagrywania i odtwarzania informacji głosowych oraz tworzenia systemu poczty głosowej. Programem realizującym te zadania jest Smartcom.

Zawiera on wszystkie podstawowe funkcje, w jakie wyposażony powinien być program tego typu: książkę adresową, dialer umożliwiający szybkie wybieranie numerów, kreator stron tytułowych faksów, skrzynki głosowe oraz program umożliwiający nagrywanie i odtwarzanie komunikatów. Nie należy jednak wymagać od niego zbyt wiele. Jeśli Hayes Optima służyć ma jako faks, to lepiej zainwestować w bardziej zaawansowane oprogramowanie faksujące, takie jak np. WinFax Pro firmy Delrina.

Bardzo dobrze dopracowana jest część odpowiedzialna za połączenia głosowe. Użytkownik może w prosty sposób stworzyć swój własny system poczty głosowej, który sterowany będzie przez dzwoniących za pośrednictwem przycisków ich telefonu generującego odpowiednie tony. W ten sposób Optima może, np. automatycznie wygłaszać powitanie, a później - w zależności od woli jej rozmówcy - kierować go do skrzynki głosowej odpowiedniej osoby w firmie i nagrywać tam dla niej informację głosową lub też odbierać przesłany faks. Co ciekawsze, Optima może także automatycznie wysłać informację na pager osoby, do której ktoś dzwonił i w skrzynce zostawił pocztę głosową.

Komunikaty odtwarzane dzwoniącym osobom, nagrywane są za pośrednictwem słuchawki telefonu podłączonego do modemu lub też przez mikrofon podłączony do karty dźwiękowej znajdującej się w komputerze. Mogą być one także importowane z zewnątrz w formacie plików Wave.

Jakość nagrania dokonywanego poprzez Smartcom nie jest najlepsza, dlatego zawsze lepiej nagrać wiadomość na profesjonalnym programie muzycznym, dodatkowo "wygładzającym" dźwięk, a dopiero potem importować do Smartcoma. Program ten umożliwia też eksport nagranych informacji.

Transmisja

Hayes Optima 28.8 to modem rzeczywiście umożliwiający realizację szybkich połączeń. Maksymalna prędkość przesyłania spakowanych plików typu ZIP osiągnięta w trakcie testów wynosiła 3,3 KB na sekundę. Zazwyczaj oscyluje ona między 2,6 a 3 KB na sekundę.

Zalety

Dodatkową zaletą, istotną na bardzo szybko zmieniającym się rynku modemów, jest wyposażenie Optimy w pamięć typu Flash ROM. Dzięki temu wszelkie upgrade'y dokonywane są drogą programową i nie wymagają zmiany głównej kości pamięci modemu.

Własności, takie jak callback, czyli automatyczne oddzwanianie modemu pod wskazany numer, mogą być sprzętowo zabezpieczone hasłem, które modemy wymieniają między sobą już w trakcie negocjacji połączenia.


TOP 200