Szybkie analizy u producenta stali

Firma Hogart podpisała kontrakt z Acerinox Polska, jednym z największych producentów i dystrybutorów stali nierdzewnej na świecie.

W pierwszej fazie projektu Acerinox Polska będzie wykorzystywać system QlikView do zarządzania zamówieniami i optymalizacji stanów magazynowych. Wdrożenie ma potrwać kilka tygodni. "Przeciętny czas wdrożenia QlikView trwa kilka tygodni, pierwsze rezultaty dostępne są zwykle po kilku dniach." - wyjaśnia Marek Grzebyk, dyrektor Departamentu QlikView w firmie Hogart. Dla porównania, średni czas wdrożenia tradycyjnego systemu Business Intelligence wynosi kilka miesięcy (w badaniach IDC z 2006 r. 25 proc. firm potrzebowało na to 6-11 miesięcy, 23 proc. 12-17 miesięcy, a 27 proc. 18-48 miesięcy).

"Ostatnie badania Gartner Group potwierdzają, że narzędzia analityczne (BI) są najbardziej pożądaną przez biznes technologią informatyczną. Tylko w minionych miesiącu rozpoczęliśmy trzy kolejne wdrożenia. M.in. w sektorze bankowym, logistycznym i utrzymania czystości." - mówi Marek Grzebyk. Kryzys w gospodarce wymusza na wszystkich (także na sektorze MSP) dokładniejsze analizowanie i wykrywanie zależności między pozornie niespójnymi informacjami. "Business Intelligence świetnie się do tego nadaje, potrafi zamienić informacje w wiedzę, a tę w realne oszczędności. Sama informacja wszakże generuje wyłącznie koszty, wynikające z konieczności jej przechowywania." - mówi Marek Grzebyk.

Źródło: Hogart

Aktualizacja: 28 kwietnia 2009 15:10

Wdrożenie systemu QlikView w polskim oddziale Acerinox trwało trzy dni. System wykorzystywany jest do zarządzania zamówieniami i optymalizacji stanów magazynowych.

QlikView został zintegrowany z autorskim rozwiązaniem wykorzystywanym dotychczas do planowania zakupów. Dodatkowe informacje pozyskiwane są z obszaru sprzedaży i magazynowania. Wszystkie analizy QlikView wykonuje we własnej pamięci operacyjnej, z pominięciem popularnych ‘kostek’ OLAP. "To jedna z ważniejszych różnic między tradycyjnymi rozwiązaniami Business Intelligence a BI in-memory." - mówi Marek Grzebyk, dyrektor Departamentu QlikView w firmie Hogart, odpowiedzialnej za wdrożenie w Acerinox Polska.

BI in-memory mają też niższe wymagania sprzętowe, choć prędkość kalkulacji jest znacznie wyższa. "Pracownicy Acerinox Polska na wyniki analiz czekają maksymalnie kilka sekund, a na pełny cykl odświeżenia danych zaledwie kilka minut, dzięki czemu mogą prowadzić ciągłą kontrolę, natychmiast reagować na zmiany oraz precyzyjnie koordynować procesy zamówień i sprzedaży. To przekłada się na wymierne korzyści." - dodaje Marek Grzebyk. Firma może podawać klientom dokładny termin dostawy i do minimum zredukować stany magazynowe, obniżając tym samym wielkość zamrożonego kapitału.

Grupa Acerinox jest jednym z największych dostawców stali nierdzewnej na świecie, działa w ponad 80 państwach. Polski oddział, oprócz lokalnego rynku, obsługuje rynek czeski, słowacki i węgierski. W ostatnich latach przychody całej grupy utrzymywały się na poziomie 6-7 miliardów euro rocznie.

Źródło: Hogart

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200