Szybkie alternatywy

O technologiach xDSL mówi sie już od dawna jako o rozwiazaniach, które pozwolą na wykorzystanie do szybkiej transmisji danych istniejącej infrastruktury kabli telekomunikacyjnych. Na polskim rynku trudno jednak liczyć na rozwój technik xDSL skierowanych w stronę prywatnych użytkowników. ADSL wykorzystują firmy i instytucje jako środek łączności z Internetem. Największy polski operator telekomunikacyjny - TP SA - na razie nie oferuje żadnych instalacji ADSL, na przeszkodzie stoją przede wszystkim wysokie ceny urządzeń modemowych. Natomiast HDSL stanowi podstawowe rozwiązanie do budowy sieci korporacyjnych i podłączania firm. Urządzenia dwóch firm - Telindus i DatenTechnik - znalazły zastosowanie już w kilku tysiącach instalacji wdrożonych przez TP SA. Operator ten od kilku lat intensywnie inwestuje w rozwój ISDN i po zmianach cennika wprowadzonych na przełomie marca i kwietnia br., usługi bazujące na tej technologii znalazły się w zasięgu możliwości finansowych przeciętnego użytkownika telefonu.

ISDN, niestety, pokrywa jedynie fragmenty Polski - a dokładniej mówiąc okolice nowoczesnych cyfrowych central, których wciąż brakuje, nawet w największych miastach. Wszędzie tam, gdzie z powodów technicznych nie można skorzystać z ISDN, rozwiązaniem mogą okazać się technologie xDSL (zwłaszcza w środowisku biznesowym), jako tańsza alternatywa wobec wykorzystania światłowodów.

Internetowi operatorzy interesują się także podłączaniem do Internetu osiedli bądź bloków. W Warszawie w kilku miejscach rozwiązanie takie działa z powodzeniem jako nieformalna inicjatywa grupy mieszkańców bloku, którzy łącząc komputery znajdujące się w kilkunastu mieszkaniach siecią lokalną, wspólnie płacą za dzierżawioną linię do Internetu. Wszędzie tutaj można wykorzystać technologię ADSL, która przedstawiona jest w zamieszczonym obok artykule. Za tydzień zaprezentujemy zalety ISDN, o który mogą starać się także indywidualni klienci TP SA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200