Szybki zapis, szybki odczyt

Napędy CD-R 8x firmy Plextor umożliwiają skrócenie czasu nagrywania płyt CD-R do 10 minut.

Napędy CD-R 8x firmy Plextor umożliwiają skrócenie czasu nagrywania płyt CD-R do 10 minut.

Plextor zaprezentował napędy CD-ROM o 40-krotnej szybkości odczytu, CD-R zapisujące płyty optyczne z wysoką, 8-krotną szybkością oraz pierwszy model urządzenia CD-RW do wielokrotnego zapisu dysków.

Urządzenia, podobnie jak wszystkie napędy produkowane przez Plextor, są wyposażone w interfejsy SCSI i przeznaczone przede wszystkim do zastosowań profesjonalnych. Firma specjalizuje się bowiem w wytwarzaniu napędów o wysokiej niezawodności, które mogą pracować w sposób ciągły, np. w automatycznych bibliotekach CD.

Szybkie czytanie

Czytnik CD-ROM UltraPlex 40max należy do najszybszych dostępnych obecnie na rynku. Zapewnia maksymalną szybkość odczytu 40x i średnią 27-krotną. Wymaga podłączenia do interfejsu UltraSCSI, który umożliwia osiągnięcie szybkości transmisji danych do 20 MB/s. W styczniu 1999 r. ma być dostępna wersja tego czytnika z interfejsem Wide UltraSCSI, pozwalająca na zwiększenie przepustowości do 40 MB/s.

W napędach 40x płyty CD-ROM obracają się z szybkością 8000 obr./min, a więc szybciej niż talerze w standardowych dyskach magnetycznych. Stwarza to problemy przy odtwarzaniu typowych płyt CD, które nie są odpowiednio wyważone i przystosowane do tak dużych szybkości obrotów. W nowych napędach Plextor rozwiązał ten problem, stosując dwa dodatkowe silniki służące do automatycznej kompensacji drgań źle wyważonych dysków. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, dzięki temu czytniki pracują ciszej i są trwalsze w eksploatacji. Cena katalogowa UltraPlex 40max (bez karty interfejsu UltraSCSI) wynosi 652 zł (model wewnętrzny) i 963 zł (wersja zewnętrzna).

Zapis w 10 minut

Napęd PlexWriter 8/20 CD-R przy 8-krotnej szybkości zapisu umożliwia nagranie 640 MB danych na zapisywalnej płycie CD-R w ok. 10 min. Pozwala na odtwarzanie dysków CD-ROM, a także CD-RW z maksymalną 20-krotną szybkością. Urządzenie wyposażono w bufor pamięci o pojemności 4 MB oraz nowego typu układ do rozpoznawania rodzaju nośnika i automatycznej optymalizacji paramet-rów lasera w głowicy zapisującej. Plex- Writer 8/20 ma być dostępny w grudniu br. Zapowiadana cena to 1963 zł (model wewnętrzny) i 2274 zł (wersja zewnętrzna). Pierwszym modelem urządzenia do wielokrotnego zapisu dysków CD-RW, opracowanym przez Plextor, jest PlexWriter 4/2/20. Napęd wyposażony w bufor pamięci o pojemności 2 MB umożliwia zapis płyt CD-R z 4-krotną szybkością, CD-RW z 2-krotną i odczyt z maksymalnie 20-krotną. PlexWriter 4/2/20 ma pojawić się w sprzedaży w styczniu 1999 r. Jego cena nie została jeszcze ujawniona. Oba modele napędów PlexWriter będą sprzedawane wraz z programem CD-Res-Q, który umożliwia tworzenie kopii zawartości dysków magnetycznych na jednej lub wielu płytach CD-R. Pierwsza z nagrywanych płyt przy jego wykorzystaniu pozwala na start systemu operacyjnego w przypadku awarii dysku i szybkie odtworzenie konfiguracji systemu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200