Szybki, wydajny i energooszczędny

Najnowszy procesor Intela, oznaczony E7, jest przeznaczony do eksploatacji w wydajnych, wieloprocesorowych serwerach.

Szybki, wydajny i energooszczędny

Xeon E7 posiada do 10 rdzeni, do 30 MB wspólnej logicznie pamięci cache najwyższego poziomu. Zadaniem tej pamięci jest buforowanie danych z pamięci głównej RAM umieszczonej poza procesorem. Architekturę połączeń interconnect odziedziczono po poprzedniej generacji procesorów, nadal są to cztery interfejsy wychodzące, ale na końcu może pracować bufor pamięciowy, za którym wyprowadzone są dwa kanały DDR3, przy czym można wynieść pamięci na osobny moduł. Dzięki obsłudze modułów 32 GB procesor obsługuje do 2 TB pamięci.

Nowością jest detekcja i korekcja danych z dwóch urządzeń oraz częściowy mirroring pamięci. W ten sposób można wykryć stale powtarzające się błędy, dane z tych obszarów zostają przeniesione do nowych miejsc, a same uszkodzone komórki - zablokowane. Jest to znaczący postęp w kierunku wyższej niezawodności pracy, ale nadal liderem Intela w tej dziedzinie są procesory Itanium, które mają nawet rejestry zabezpieczone sumami kontrolnymi.

Pożądaną cechą nowej architektury jest możliwość łączenia modułów blade za pomocą pasywnego łącza interconnect do czerech kaset, po dwa procesory każda. W ten sposób można osiągnąć system serwerowy, który ma 80 rdzeni i 4 TB logicznie spójnej pamięci. Takiej skalowalności bez zmiany chipsetu, w typowych serwerach kasetowych, nie miał dotąd żaden procesor z serii x86.

Akceleracja szyfrowania i ochrona systemu

Najnowszy procesor obsługuje akcelerację szyfrowania algorytmem AES dzięki wbudowaniu instrukcji AES-NI. Instrukcje te można wykorzystać w wielu aplikacjach, dostępna jest już łata dla bibliotek OpenSSL, bardzo często wykorzystywanych m.in. w hostingu. Do ochrony startu systemu operacyjnego można wykorzystać instrukcje TXT, które umożliwiają ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Instrukcje AES-NI były umieszczone w desktopowych, obecnie będą dostępne także w układach przeznaczonych do bardzo wydajnych serwerów.

Mniej energii, gdy nie pracuje

Ważne zmiany objęły także zarządzanie energią. Oprócz poprzednich stanów C1, C2, i C3/C4, dochodzi nowy - C6, który charakteryzuje się jeszcze wyższą oszczędnością energii. Stan C1 polega na wyłączeniu rdzenia, który nie przetwarza wtedy instrukcji, ale może rozpocząć pracę niemal natychmiast. C2 oznacza zatrzymanie zegara rdzenia oraz magistrali. W tym stanie procesor nadal jest widoczny dla systemu, ale proces wybudzania jest nieco dłuższy.


TOP 200