Szybki serwis

Hub internetowy, jak nazywają swój serwis przedstawiciele Poland.com, powstał błyskawicznie. Czas budowy platformy informatycznej trwał półtora miesiąca.

Hub internetowy, jak nazywają swój serwis przedstawiciele Poland.com, powstał błyskawicznie. Czas budowy platformy informatycznej trwał półtora miesiąca.

Przedstawiciele Poland.com są przekonani, że wdrożenie udało się przeprowadzić tak szybko dzięki ograniczeniu liczby dostawców. "Z perspektywy czasu wydaje się, że wybór był słuszny. Mamy wszystko, co chcieliśmy osiągnąć: skalowalność, wydajność i bezpieczeństwo" - mówi Piotr Wyrzykowski, wiceprezes ds. technologii Poland.com SA z Wrocławia. W projekcie wykorzystano rozwiązania trzech firm informatycznych.

Pionierzy Windows

Poland.com, jako pierwszy w Polsce, zastosował Microsoft Commercial Internet System (MCIS), który stanowi rdzeń serwisu. Podstawą MCIS jest system do zarządzania użytkownikami - Membership System, który jest realizowany za pomocą Microsoft Site Server 3.0. Usługi pocztowe zapewnia MCIS Mail, który - wg zapewnień Microsoftu - może obsłużyć konta kilku milionów użytkowników. Pocztę przez WWW obsługuje moduł MCIS - HTML Mail Interface. Pogawędki sieciowe od kilku tygodni prowadzone są z wykorzystaniem systemu Linux. Za publikowanie treści odpowiada Internet Information Server.

Oprogramowanie aplikacyjne poszczególnych serwisów stworzył zespół technologiczny Poland.com w technologii ASP i COM, na podstawie usług zapewnianych przez Site Server Commerce Edition, stanowiący fundament MCIS. Automatyzuje ono operacje pobierania, obróbki i późniejszej prezentacji danych na stronach portalu.

Zawartość jest przechowywana w centralnej bazie SQL Server 7 i publikowana z wykorzystaniem technologii XML. Baza treści zbudowana jest wokół repozytorium pojęć - kategorii, nazw, wydarzeń itp., które służą do tworzenia połączeń kontekstowych między informacjami pochodzącymi z różnych serwisów. System działa na platformie Windows NT 4.0, a niektóre jego elementy wykorzystują Windows 2000.

Oprócz aplikacji udostępniających użytkownikom serwisy informacyjne, firma opracowała inteligentny system pamięci podręcznej serwerów WWW. Cache przechowuje wyniki najczęściej powtarzających się zapytań SQL, minimalizując obciążenie serwerów baz danych. W pamięci podręcznej przechowywane są także najczęściej powtarzające się elementy składowe stron. "Strony są tworzone dynamicznie. Klasyczny system W3Cache byłby dla nas bezużyteczny" - twierdzi wiceprezes ds. technologii Poland.com SA.

Rekin terabajtów

Siłą napędową Poland.com jest 39 serwerów IBM NetFinity z procesorem Pentium III i Xeon, wyposażonych w 1 GB pamięci. Większość ma 2 dyski funkcjonujące w układzie lustrzanym. Praktycznie każda usługa wykonywana jest na oddzielnym klastrze WLBS w systemie Windows NT (Windows NT Load Balancing Service) i może być realizowana przez maksymalnie 32 serwery. Serwery działają w sieci wewnętrznej, zbudowanej z wykorzystaniem przełączników Cisco z serii Catalyst 6500.

Dane składowane są centralnie, na macierzy dyskowej IBM Enterprise Storage System 2105 model E20 (Shark). Egzemplarz zakupiony przez Poland.com mieści dyski o łącznej pojemności 1,6 TB z możliwością rozbudowy do 11 TB. Urządzenie ma pamięć podręczną o łącznej objętości 6 GB. Bezpośrednią kontrolę nad Shark sprawuje wbudowany klaster typu HACMP (High Availability Cluster Multiprocessing), składający się z dwóch 4-procesorowych serwerów IBM RS/6000, działający pod kontrolą systemu AIX. Macierz z serwerami łączy 16 różnicowych interfejsów SCSI.

Zapasowe kopie danych są wykonywane automatycznie przez bibliotekę taśmową IBM Magstar 3494 z 4 niezależnymi napędami. Każdy z nich umożliwia wykonywanie kopii z prędkością ok. 50 GB/godz. (z kompresją ok. 150 GB). Pamięciami masowymi zarządza oprogramowanie Tivoli Storage Manager.

Centrum danych Poland.com mieści się w Warszawie, w pomieszczeniach serwerowni Internet Partners. Centrala znajduje się we Wrocławiu. Zarządzanie odbywa się zdalnie przez wydzierżawioną sieć rozległą, z wykorzystaniem usług terminalowych Windows.


TOP 200