Szybki serwer uniksowy IBM chłodzony wodą

IBM ujawnił, że pracuje nad najszybszym serwerem uniksowym, jaki miał do tej pory w swojej ofercie. Będzie to zmodyfikowany System p5 595, oparty na procesorze Power6 taktowanym zegarem 5 GHz i chłodzony wodą.

Firma zaprezentowała jednocześnie kolejną wersję serwera System p5 575. Charakterystyczną jego cechą jest to, że zawiera system, który chłodzi procesory przy użyciu cieczy. Firmy stosowały ostatni raz taki system chłodzenia serwerów w 1995 r.

Zmodyfikowany System p5 595 (obecnie: Power 595) wejdzie na rynek 6. maja br. Serwer będzie zawierać nie tylko szybszy procesor Power6, ale nowy rodzaj wewnętrznych połączeń opartych na firmowej technologii "point to point", dzięki której zagregowana przepustowość pamięci wzrośnie do poziomu 1,3 TB/s.

Zobacz również:

Serwer Power 595 może mieć do 4 TB pamięci RAM i obsługiwać do 254 wirtualnych partycji (budowanych za pomocą oprogramowania PowerVM). Według IBM, będzie to najszybszy na świecie serwer uniksowy.

Druga nowość polega na tym, że serwer System p5 575 jest oparty na opracowanej w laboratoriach IBM nowej technologii chłodzenia Hydro-Cluster. Kluczowym elementem technologii są miedziane rurki umieszczone nad procesorem, w których znajduje się woda uwalniająca z układu ciepło.

Układy chłodzenia oparte na wodzie są według IBM aż 4 tys. razy bardziej wydajne niż te chłodzone powietrzem. Dzięki chłodzeniu wodą w jednej szafie Power 575 można instalować aż 448 rdzeni procesora Power6 4,7 GHz.

IBM nie ujawnia na razie, czy zamierza wprowadzić układy chłodzenia wykorzystujące wodę również do innych swoich serwerów.


TOP 200