Szybki komputer za rozsądną cenę

Zastosowanie Pentium II 333 MHz znacznie zwiększyło wydajność nowego modelu HP Vectra VL.

Zastosowanie Pentium II 333 MHz znacznie zwiększyło wydajność nowego modelu HP Vectra VL.

Hewlett-Packard wprowadza do sprzedaży nowy model komputera PC - Vectra VL Series 7 - wyposażony w Pentium II 333 MHz (Deschutes). Ma on bardzo dobrą wydajność, a jednocześnie atrakcyjną cenę.

Testowany model HP Vectra VL jest wyposażony w 512 KB pamięci podręcznej L2, 128 MB SDRAM, dysk Ultra ATA/33 o pojemności 6,4 GB, czytnik CD-ROM 24x IDE, kartę graficzną Matrox Millennium II z 8 MB RAM oraz Windows NT 4.0.

Po uruchomieniu standardowego testu wykorzystywanego w laboratorium Infoworld okazało się, że komputer ma o 2% lepszą wydajność od stacji roboczej HP Kayak XU, wyposażonej w dwa procesory Pentium II 300 MHz. Trzeba jednak zaznaczyć, że oprogramowanie testujące ocenia szybkość operacji wykonywanych przy uruchamianiu typowego zestawu aplikacji biurowych (edytor tekstów, arkusz kalkulacyjny, program prezentacyjny, baza danych), który nie jest zoptymalizowany do systemów wieloprocesorowych.

Tak dobry wynik testu wynika przede wszystkim z zastosowania 512 KB szybkiej pamięci podręcznej L2, która pracuje przy częstotliwości 166,5 MHz (połowa częstotliwości procesora). Starsze systemy oferowały znacznie niższą szybkość wymiany danych między procesorem a pamięcią. Na dobre parametry Vectra VL wpływ ma również szybka karta graficzna, wyposażona w bardzo dużą pamięć wideo (8 MB), oraz zastosowanie najwydajniejszych obecnie dysków ATA z interfejsem Ultra DMA/33.

Podobnie jak w przypadku innych modeli tej serii, konstrukcja HP Vectra VL jest bardzo dobrze zaprojektowana. Dostęp do wszystkich wymiennych modułów komputera jest bardzo łatwy i nie wymaga korzystania z narzędzi.

Komputer będzie oferowany z preinstalowanym systemem Windows NT 4.0 Workstation, oprogramowaniem do zarządzania HP TopTools oraz sterownikami kart sieciowych 3Com, Intel, Madge i IBM. HP Vectra VL Series 7 ma pojawić się na rynku od początku marca br. - jego cena w przedstawionej konfiguracji będzie wynosić ok. 3 tys. USD.

Andre Kvitka jest dziennikarzem amerykańskiego tygodnika Infoworld. Oprac. wpa


TOP 200