Szybki jak Fast

Narzędzia AIW to tania alternatywa umożliwiająca budowę hurtowni danych.

Narzędzia AIW to tania alternatywa umożliwiająca budowę hurtowni danych.

Fast Search & Transfer ASA opracowała AIW (Adaptive Information Warehouse) - system do przeszukiwania i analizowania informacji w korporacyjnych bazach danych. Według przedstawicieli firmy, oprogramowanie może być konkurencyjne w stosunku do klasycznych narzędzi wykorzystywanych przy wdrożeniach hurtowni danych, bo w porównaniu z nimi jego instalacja jest względnie łatwa, tania oraz mało skomplikowana.

W skład pakietu AIW wchodzą narzędzia do konwersji danych (Data Cleansing Solution), umożliwiające transformację indeksów do jednolitego formatu oraz program Radar do analizy informacji i generowania raportów o wynikach przeszukania bazy danych.

Data Cleansing Solution tworzy pojedynczy plik indeksujący, który zawiera kompletny zestaw informacji o wszystkich danych niezależnie od ich lokalizacji - czy znajdują się one w bazach, aplikacjach biznesowych, systemach (do zarządzania treściami), czy CRM itd. Natomiast Radar to narzędzie typu ROLAP (Relational Online Analytical Processing) do analizy danych, tworzenia raportów i tablic ze wskaźnikami (dashboard). Radar może w razie potrzeby współpracować z bardziej zaawansowanymi systemami analitycznymi typu data mining innych producentów.

Davor Sutija, wiceprezes Fast Search & Transfer ASA uważa, że oprogramowanie może znaleźć zastosowanie zarówno w firmach, które dopiero planują budowę hurtowni danych, jak i tych, które już ją mają. W tym ostatnim przypadku możliwa jest stopniowa migracja przez początkowe wykorzystanie narzędzi Fast do rozszerzenia funkcji systemu, a dopiero później całkowitego przejścia na platformę tej firmy.

AIW może być zainstalowany w przedsiębiorstwach, które nie korzystały dotąd z oprogramowania firmy Fast, bo składa się z samodzielnego zestawu funkcji umożliwiających budowę hurtowni, lub też uzupełniać i rozszerzać funkcjonalność istniejącej platformy Fast.

Davor Sutija mówi, że na wdrożenie AIW trzeba 8-10 tygodni, podczas gdy budowa hurtowni danych zwykle zajmuje przynajmniej półtora roku. Jednocześnie oprogramowanie to daje bardziej precyzyjne indeksy niż oferowane przez typowe systemy stosowane w hurtowniach, które z reguły konsolidują dane w okresach tygodniowych lub miesięcznych.

Guy Creese, analityk z Burton Group uważa, że koncepcja firmy Fast jest bardzo ciekawa i atrakcyjna, ale problemem może być przekonanie potencjalnych klientów, którzy już zainwestowali miliony dolarów i wiele lat pracy w budowę i utrzymanie hurtowni danych, do kolejnego zakupu i zmiany platformy. Większość dużych korporacji ma już takie systemy. Dlatego AIW największe szanse ma na rynku firm średniej wielkości, które jeszcze nie mają hurtowni i dopiero się przymierzają do jej budowy.

Oprogramowanie AIW jest bardziej uniwersalne w tworzeniu zapytań ad hoc i ma przyjazny interfejs ułatwiający korzystanie z jego funkcji przez użytkowników okazjonalnych. Obecnie z reguły tylko 10-20% pracowników w korporacjach regularnie korzysta z raportów wykorzystujących dane znajdujące się w hurtowniach. Jeśli szersze wykorzystanie mechanizmów wyszukiwania informacji może być przydatne, wówczas AIW staje się interesującą alternatywą.

Ceny pakietu Adaptive Information Warehouse zaczynają się od 300 tys. USD.


TOP 200