Szybki Merced opóźniony

Merced, zapowiadany początkowo na 1997 r., pojawi się dopiero w nowym tysiącleciu.

Merced, zapowiadany początkowo na 1997 r., pojawi się dopiero w nowym tysiącleciu.

Intel postanowił przełożyć premierę 64-bitowego procesora Merced. Według ostatnich zapowiedzi, procesor powstający wysiłkiem inżynierów Hewlett-Packarda i Intela będzie dostępny dopiero w połowie 2000 r. Według Intela, który odpowiedzialny jest za produkcję układu, powodem decyzji o opóźnieniu jest dłuższy niż się spodziewano czas potrzebny na przeprowadzenie testów. Jesienią 1997 r. przedstawiciele HP i Intela poinformowali, że produkcja Merced wytwarzanego w technologii 0,18 ľm rozpocznie się w przyszłym roku.

Szczęśliwi i niepocieszeni

Wielu analityków oczekuje, że zapowiadany od 1994 r. (rok zawarcia porozumienia między HP a Intelem) procesor może w dużym stopniu zmienić układ sił na rynku producentów serwerów, procesorów, systemów operacyjnych i aplikacji. Przede wszystkim oczekiwana jest konsolidacja rynku unixowego wokół najwyżej trzech platform. Na rok przed zapowiadaną poprzednio premierą architektury IA-64 (Merced ma być pierwszym układem z tej serii) producenci masowo zaczęli zawiązywać porozumienia, dotyczące wykorzystania procesora w swoich rozwiązaniach.

Decyzja Intela z pewnością rozczaruje większość producentów. Przykładowo - jednocześnie z Intelem premierę 64-bitowej wersji systemu Windows zaplanował Microsoft. Obie firmy mają długoterminowy zsynchronizowany plan, dotyczący wprowadzania na rynek 64-bitowych produktów, a opóźnienie może mieć poważne konsekwencje dla jego realizacji. Dotychczas Microsoft testował nową wersję Windows NT na emulatorze Merceda i wprowadzenie w nim jakichkolwiek zmian będzie wymagało dalszych poprawek w systemie. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku firm SCO, Sun Microsystems i Digitala.

Zadowolony powinien być IBM, który nie zdecydował się na wsparcie Intela i zaplanował rozwijanie własnej 64-bitowej platformy z wykorzystaniem procesora PowerPC. Fakt opóźnienia premiery Merced jest jednocześnie szansą dla firm konkurujących z Intelem na rynku procesorów, takich jak Sun czy Digital. W pół roku trudno opracować konkurencyjny produkt, ale poślizg konkurenta jest szansą na zwiększenie sprzedaży.

Spokój w HP

Przedstawiciele Hewlett-Packarda twierdzą, że opóźnienie Intela nie będzie miało skutków ujemnych dla firmy, gdyż nie wpłynie na strategię, dotyczącą własnej architektury procesorów PA-RISC. Opracowany przez firmę 64-bitowy unixowy system operacyjny przystosowany jest również do pracy z obecnym procesorem PA-RISC.

Tak więc użytkownicy, którzy przystosowali aplikacje do nowego systemu, będą mogli z nich korzystać na tej platformie do czasu pojawienia się procesora Merced. Procesor PA-8500 ma wejść na rynek pod koniec roku. Zbliżony wydajnością do Merceda kolejny PA-8700 ukaże się prawdopodobnie za rok.

Przystanki Merced

Czerwiec 1994 r.

Porozumienie między Intelem a HP w zakresie rozwoju procesorów

Kwiecień 1995 r.

Zapowiedź 64-bitowego procesora na 1997 r.

Marzec 1996 r.

Plan premiery procesora Merced na początku 1998 r. oraz wspólnej wersji nazwanej Tahoe na przełom 1998/99

Wrzesień 1996 r.

Microsoft zapowiada opracowanie 64-bitowej wersji Windows NT

Wrzesień 1997 r.

Według Intela, produkcja pierwszego 64-bitowego procesora rozpocznie się w 1999 r.

Maj 1998 r.

Przesunięcie o 6 miesięcy harmonogramu prac. Przewidywana dostępność procesora to połowa roku 2000

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200