Szybka sieć dla lekarzy i pacjentów

Zapewnienie niezawodnego połączenia sieci lokalnych budynków, które są rozproszone na znacznym obszarze, nigdy nie było łatwym zadaniem. Z tym wyzwaniem musiał się zmierzyć dział IT w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie

"Aby jak najmniej przeszkadzać pracownikom, proces modernizacji sieci w budynkach jest wykonywany etapowo. Najlepsze okazało się segmentowanie w obrębie pięter budynku. Należy pamiętać, że chociaż w szpitalu jest <<zaledwie>> 600 stacji roboczych, personel pracuje na zmiany, dlatego należy zarządzać ponad 900 użytkownikami."

Małgorzata Rusin, menedżer IT w Szpitalu im. Jana Pawła II

Szpital imienia Jana Pawła II w Krakowie jest rozproszony - na terenie o powierzchni około 10 hektarów zlokalizowano 14 budynków, w tym 6 oddziałów klinicznych oraz lecznice otwarte (m.in. kardiologiczna, pulmonologiczna, pediatryczna). Zadaniem sieci kampusowej było połączenie wszystkich budynków w jedną całość, zapewniając szybką transmisję danych oraz wysoką dostępność usług sieciowych. Część obiektów była połączona starą, dziesięcioletnią siecią o przepustowości 10 Mbit/s, szkielet pracował z prędkością 100 Mbit/s. Nowe rozwiązania medyczne, w szczególności telediagnostyka (głównie kardiologiczna), wymagały znacznie lepszej przepustowości. W ubiegłym roku dokonano modernizacji sieci kampusowej, obecnie trwa proces dalszej modernizacji.

"W systemach informatycznych szpitala przechowywane są nie tylko dane osobowe, ale także diagnostyczne, w tym mnóstwo obrazów radiologicznych. Systemy są scentralizowane, na naszych macierzach EMC przechowujemy kilkanaście terabajtów danych" - mówi Małgorzata Rusin, menedżer IT w Szpitalu im. Jana Pawła II. Dostęp do takich systemów jest niezbędny dla sprawnej pracy oddziałów ratujących życie, zatem od sieci kampusowej wymaga się wysokiej dostępności - awaria pojedynczego urządzenia lub kabla światłowodowego nie może powodować przestoju. Redundancja obejmuje nie tylko urządzenia, ale także kable i tory dojścia do budynku.

Sieć to nie tylko komputery

Sieć kampusowa ma na tyle dużą przepustowość, że z powodzeniem może posłużyć do transferu danych dla różnych usług. Jednym z założeń działu IT w Szpitalu jest wykorzystywanie magistrali do transmisji danych telefonii internetowej, by móc zrezygnować z kłopotliwej w utrzymaniu sieci analogowej. Kolejną usługą, do której będą wykorzystywane łącza sieci kampusowej, jest telewizja dozorowa CCTV. Docelowo sieć IP będzie jedynym medium dla takich usług.

Aby usługi VoIP czy CCTV nie kolidowały z ruchem związanym z pozostałymi usługami, opracowano separację za pomocą wirtualnych podsieci VLAN. Wszystkie urządzenia aktywne obecnie pracujące w sieci kampusowej obsługują VLAN, QoS oraz rezerwację pasma, zatem zapewnienie niezawodnej pracy telefonów zostanie zrealizowane w najprostszy możliwy sposób - rezerwując pasmo na stałe dla danej podsieci, na przykład tylko dla celów telefonii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200