Szybka migracja

Kłopotliwa separacja

Firma HP miała zaledwie sześć miesięcy na implementację infrastruktury komunikacyjnej oraz na przeprowadzenie procesu migracji z systemów firmy Microsoft do nowego systemu SAP, obsługującego powstałą firmę OXEA. Po uruchomieniu centrum przetwarzania danych w Oberhausen, rozpoczęto prace. Ponieważ nie można było ustanowić relacji zaufania między usługami katalogowymi OXEA i Celanese ani zestawić innych sposobów bezpośredniego uwierzytelnienia, firma HP musiała sięgnąć po inne rozwiązania. Opracowano specjalizowane oprogramowanie, przeznaczone do migracji danych przez odpowiednio przygotowane zapory sieciowe i bezpieczny tunel komunikacyjny. Mimo to, prosta migracja danych z systemów Microsoftu do SAP była możliwa jedynie częściowo. Przy tym, ze względu na istotne zależności między aplikacjami, wymagana była bardzo ścisła współpraca pomiędzy grupami roboczymi infrastruktury i aplikacji SAP. Gdy krok po kroku migrowano do Niemiec zestaw systemów różnych producentów, systemy te musiały być odłączone od infrastruktury sieciowej Celanese, a następnie zintegrowane z siecią OXEA. Ze względu na ograniczenia związane z zależnościami, nie można było pracować równolegle. Nawet po migracji części aplikacji do nowego środowiska, pracownicy OXEA nadal musieli posiadać konto użytkownika w sieci Celanese, by móc pracować z aplikacjami w obu organizacjach.

Aby zminimalizować wpływ prac związanych z migracją na funkcjonowanie firmy, w listopadzie zarezerwowano dwa weekendy na najpoważniejsze zadania transferu danych i aplikacji. Najpierw konta w aplikacjach Microsoftu zostały przeniesione na serwery w Oberhausen. Aby przenieść dane do aplikacji SAP, kopia kompletnego systemu została przetransferowana do serwerów w zasobach "fabryki ERP" w Dortmundzie. Przy tym usunięto dane, które nie należały już do firmy OXEA. Po zakończeniu tych prac, system SAP zawierał już wszystkie niezbędne dane.

Fabryka ERP w akcji

Opłaty za system SAP, hostowany przez HP w ramach usługi utility computing, są obliczane według stałej stawki za wydajność oraz liczbę użytkowników. W tym modelu OXEA może skorzystać z opcji skalowania zasobów, gdy tylko okaże się to niezbędne. "Dla nas model elastycznego dostarczania usług jest bardzo ważny - minimalizujemy ryzyko inwestycji i jesteśmy zdolni do szybkiej adaptacji zasobów IT oraz kosztów, by odpowiadać na potrzeby rozwijającego się biznesu" - mówi Juan Soto.

Obecnie obsługa hostowanego systemu SAP obejmuje ponad 600 kont dla pracowników w Europie, USA i Azji. System przetwarza wolumin danych o przybliżonym rozmiarze 800 gigabajtów, obsługując około 200 równoległych dostępów.

Niemal cały obszar usług biznesowych jest obsługiwany przez hostowane w tym modelu systemy, począwszy od zamówień, przez produkcję, sprzedaż, na finansach skończywszy. Kontroling i dział analiz korzysta z aplikacji klasy Business Intelligence, bazującej na rozwiązaniach SAP. Obok podstawowego systemu R/3, firma HP zaimplementowała system obsługujący dostawy, wykorzystując przy tym SAP SRM (Supplier Relationship Management) oraz SAP XI (Exchange Infrastructure). Oprócz innych zadań, system ten jest odpowiedzialny za komunikację z dostawcami (pracuje w połączeniu z ich portalami i katalogami).

Migracja usprawniła pracę

W firmowym centrum przetwarzania danych, zlokalizowanym w Oberhausen, pracuje około 120 serwerów, obsługując komunikację, wiele specjalizowanych aplikacji oraz serwisów webowych. Do zarządzania użytkownikami oraz komputerami wykorzystywane są usługi katalogowe Active Directory. Pocztę elektroniczną obsługują serwery Exchange. Różne źródła danych zintegrowano w spójny portal z użyciem serwera Sharepoint. Zaplanowano też rozwój systemu komunikacji w firmie; w tym celu zostanie wdrożony Office Communication Server, który będzie najważniejszą platformą, obsługującą konferencje webowe, komunikatory internetowe oraz czaty.


TOP 200