Szybciej, taniej, bezpieczniej

Szybki IP

Inną propozycją szybszego przesyłania pakietów IP przez sieć komputerową jest rozwiązanie firmy 3Com, które polega głównie na zwiększeniu wydajności pracy sieci LAN. 3Com, największy na świecie sprzedawca kart sieciowych, wprowadzi technologię Fast IP w swoich kartach, dzięki czemu zarówno serwery, jak i klienci sieciowi będą mogli żądać określonego pasma sieciowego. Odciąży to także urządzenia sieciowe z konieczności "zgadywania", jaką przepustowość należy przydzielić każdej ze stacji zgłaszającej potrzebę transmisji.

Fakt, że karta sieciowa może od razu zgłosić do przełącznika zapotrzebowanie na określone pasmo, zredukuje do minimum rolę routerów w procesie komunikacji. Routery będą wykorzystywane tylko do inicjacji połączenia: będą przesyłać zapytanie do punktu docelowego oraz sprawdzać, czy dane połączenie jest możliwe do zrealizowania (ustawione są odpowiednie prawa dostępu na zabezpieczeniach typu firewall itp). Po otrzymaniu odpowiedzi na to pytanie, z będzie estawiane połączenie wirtualne za pośrednictwem szybkich przełączników, które bez opóźnień zrealizują transmisję.

Jest to podejście przeciwne do rozwiązania Cisco, gdzie routery i przełączniki odgrywają równorzędną rolę (routery pracują na obrzeżach sieci, a jądro sieci stanowią szybkie przełączniki), a przez routery przesyłany jest każdy pakiet, do którego "doklejają" one etykietę.

3Com swoje rozwiązanie integruje obecnie z technologią IP Navigator firmy Cascade. Jest ono dedykowane dla sieci rozległych, będące bezpośrednią konkurencją dla przełączania etykiet firmy Cisco. Jest też jednocześnie zbliżone koncepcyjnie do Fast IP, gdyż eliminuje problem routingu w warstwie trzeciej. Dzięki temu większość transmisji realizowana jest w szybszych (powodujących mniejsze opóźnienia) warstwach drugiej i pierwszej.

Konkurencja niezdecydowana

Nikt już nie dyskutuje nad tym, czy konieczna jest integracja routingu z przełączaniem protokołu IP. Wszyscy zastanawiają się natomiast, które z rozwiązań oferowanych przez producentów sprzętu sieciowego stanie się ogólnie panującym i powszechnie akceptowanym standardem. Zastanawiają się nad tym nie tylko klienci, ale także producenci, którzy nie zdecydowali o wsparciu konkretnego standardu przełączanego protokołu IP. Do grupy ostrożnych firm należą: Bay Networks i Cabletron, które choć mają własne rozwiązania z tej dziedziny, nie poparły jednoznacznie ani Cisco, ani 3Com. Nie zapowiedziały również rywalizacji na tym polu. Analitycy przypuszczają jednak, że Bay zdecyduje się dołączyć do obozu Cisco, a Cabletron - do 3Com.

Nowa jakość usług

Zarówno producenci grupujący się wokół idei Cisco, jak i stanowiący jeden obóz z 3Com, wprowadzą na rynek (już na początku przyszłego roku) rozwiązania, które umożliwią budowanie nowych jakościowo sieci komputerowych. Użytkownik będzie mógł wykupić u swojego dostawcy internetowego potrzebne mu pasmo, a dostawca internetowy zagwarantuje odpowiednią jakość połączenia.

Przełączanie IP przydatne będzie jednak nie tylko w przypadku sieci rozległych. Równie niezbędne ma być także w sieciach lokalnych, w których realizowane będą usługi multimedialne. Choć przepustowości LAN są zazwyczaj większe niż przepustowości łączy międzysieciowych, niemniej niezbędny jest także mechanizm rezerwacji określonego pasma na czas transmisji, na co pozwoli technologia IP switching.


TOP 200