Szybciej niż standard

Nowe pomysły na przyspieszenie transmisji w sieciach WLAN wyprzedzają standardy opracowywane przez IEEE.

Nowe pomysły na przyspieszenie transmisji w sieciach WLAN wyprzedzają standardy opracowywane przez IEEE.

Kolejny standard sieci bezprzewodowych zwiększający szybkość transmisji do 100 Mb/s - IEEE 802.11n zostanie opublikowany prawdopodobnie dopiero w III kwartale przyszłego roku. Producenci sprzętu nie zamierzają czekać i już oferują systemy umożliwiające istotne zwiększenie prędkości przesyłu danych w sieciach radiowych WiFi - do poziomu 100 Mb/s. Są to oczywiście rozwiązania niestandardowe, ale w niektórych sytuacjach brak standardu może się okazać mniej istotny niż oferowane osiągi.

Dziesięć razy szybciej

Engim - jeden z producentów chipsetów radiowych - zaprezentował ostatnio układy scalone umożliwiające aż 10-krotne zwiększenie przepustowości łączy WiFi. Tak przynajmniej wynika z testów prototypowych stacji dostępowych, które zostały przeprowadzone i opublikowane przez niezależną firmę Tolly Group.

Sieci 802.11b/g wykorzystują pasmo 2,4 GHz, które jest podzielone na 11 kanałów, ale w praktyce są stosowane tylko trzy z nich (1, 6 i 11), co wynika z przyjętych przez twórców standardu założeń co do poziomu interferencji między kanałami. Co więcej, urządzenie klienckie 802.11b/g komunikuje się ze stacją bazową tylko za pośrednictwem jednego kanału.

Opracowane przez Engim układy scalone i oprogramowanie sterujące ich pracą umożliwiają minimalizację zakłóceń interferencyjnych między kanałami. Dzięki przeprowadzanej przez nie analizie sygnału (DSP) jest możliwa transmisja nie w ramach jednego, lecz wszystkich trzech kanałów jednocześnie.

W mieszanym środowisku

Testy przeprowadzone przez Tolly Group zawierają porównanie przepustowości sieci WLAN w sytuacji, gdy do sieci podłączają się jednocześnie klienci korzystający z urządzeń 802.11b i 802.11g. Takie założenie przyjęto nie bez przyczyny, wiadomo już od dawna, że większość stacji bazowych 802.11g automatycznie obniża szybkość transmisji w całej sieci, jeśli w pobliżu znajdzie się urządzenie 802.11b. W teście do stacji 802.11g - raz typowej, a innym razem prototypowej z chipsetem Engim - podłączono dwa urządzenia z interfejsami 802.11b i dwa z 802.11g.

Według Tolly Group zależnie od odległości między stacją a klientem w przypadku standardowej stacji 802.11g uzyskano średnią przepustowość na poziomie 3-7 Mb/s. Zastosowanie prototypowej stacji bazowej z układami Engim pozwoliło przesyłać dane między urządzeniami 802.11g ze średnią prędkością ok. 50 Mb/s, mimo że jednocześnie z sieci korzystały urządzenia 802.11b.

Chipsety Engim mają się pojawić na rynku w maju br. Na razie nie wiadomo, którzy producenci sprzętu zdecydują się na ich stosowanie i jaka będzie ostateczna cena wykorzystujących je urządzeń. Bo choć koncepcja wydaje się interesująca, koszty implementacji nowych chipsetów mogą mieć zasadnicze znaczenie dla ich popularyzacji.

Firmy osadzone na rynku układów dla urządzeń WLAN: Broadcom i Atheros Communications także zamierzają oferować rozwiązania przyspieszające transmisję w sieciach WLAN.

900% - o tyle może wzrosnąć rzeczywista wydajność sieci WLAN (do ok. 50 Mb/s), jeżeli upowszechnią się udoskonalone rozwiązania DSP dla stacji dostępowych zgodnych z 802.11.b/g


TOP 200