Szybciej, lepiej, łatwiej

Hewlett-Packard wprowadził na rynek swoje pierwsze przełączniki gigabitowe.

Hewlett-Packard wprowadził na rynek swoje pierwsze przełączniki gigabitowe.

Hewlett-Packard - później niż inni producenci sprzętu sieciowego - wprowadza na rynek nowe przełączniki pracujące w standardzie Gigabit Ethernet. Mają one jednak nowe, interesujące możliwości - nie spotykane w produktach konkurencji.

HP wejście na rynek gigabitowego Ethernetu zainicjował zaprezentowaniem dwóch urządzeń: wysoko wydajnego przełącznika HP Switch 8000M, przeznaczonego do pracy w szkielecie sieci korporacyjnej, oraz szybkiego przełącznika HP Switch 1600M, przystosowanego do obsługi wymagających grup roboczych. Firma zapowiedziała także, że w ciągu najbliższego miesiąca przedstawi własne karty sieciowe, działające w standardzie Gigabit Ethernet.

Wyprzedzić konkurencję

Nowe przełączniki operują w trzeciej warstwie modelu OSI i wykorzystują nowatorską technologię cut through switching zamiast powszechnie stosowanej packet per packet routing. Polega ona na tym, że przełączniki wyposażone są w swego rodzaju sniffer, który pozwala na monitorowanie całego przechodzącego przez nie ruchu sieciowego. Na podstawie takich "obserwacji" przełącznik tworzy listę wszystkich stosowanych w sieci adresów. W przypadku gdy dowolne z dołączonych do niego urządzeń rozpocznie komunikację, można on przesłać wszystkie pakiety pod wskazany adres z prędkością przełączania. Gromadzenie adresów należy do zadań każdego przełącznika. Niestety, urządzenia nie mogą wymieniać między sobą informacji o znanych adresach.

Inną nowością przełączników gigabitowych HP jest obsługa technologii Switch Meshing. Dotychczas administrator chcący zwiększyć bezpieczeństwo komunikacji w sieci korporacyjnej mógł stworzyć alternatywne połączenia między urządzeniami sieciowymi włączanymi w przypadku uszkodzenia podstawowego łącza. Poza tymi zaletami - rozwiązanie to ma jednak istotną wadę - alternatywne połączenia nie mogą służyć do przesyłania danych w przypadku poprawnego funkcjonowania podstawowego łącza. Doprowadziłoby to bowiem do powstania pętli w sieci, a co za tym idzie, niepoprawnego przesyłania przez nią informacji. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie technologia Switch Meshing. Umożliwia ona tworzenie wielu alternatywnych połączeń komunikacyjnych w sieci, które podczas bezawaryjnego jej funkcjonowania podwyższają przepustowość między przełącznikami, a w razie awarii jednego z łączy - automatycznie przestawiają się na pracę w trybie awaryjnym. Operacja przełączenia trwa krócej niż sekundę, co zazwyczaj pozwala w nienaruszonym stanie utrzymać wszystkie sesje komunikacyjne realizowane w sieci.

Dzięki porozumieniu Hewlett-Packarda z Cisco nowe przełączniki obsługują technologię Cisco Fast EtherChannel, umożliwiającą podłączenie wysoko wydajnych urządzeń sieciowych (np. serwerów) do sieci za pośrednictwem tzw. agregowanych łączy. Powstają one w wyniku wyposażenia urządzenia w kilka kart sieciowych, a następnie łączenia je z kilkoma portami przełącznika (maksymalnie 4), co pozwala na znaczne zwiększenie przepustowości między tym urządzeniami.

Odetkać sieć

Użytkownikom wykorzystującym możliwość segmentowania sieci przydatny będzie mechanizm Tagged VLANS. Umożliwia on przyporządkowanie jednego portu przełącznika kilku sieciom wirtualnym. Dzięki temu serwer, obsługujący np. działy księgowości i marketingu, nie musi być wyposażony w dwie karty sieciowe przyłączone do oddzielnych portów, znajdujących się w osobnych grupach wirtualnych. Będzie on realizował te same zadania, jeśli zostanie wyposażony w pojedyncze podłączenie do przełącznika sieciowego.

HP Switch 8000M i 1600M zawierają także wiele mechanizmów i technologii, umożliwiających ograniczenie ruchu sieciowego i optymalizację jego transmisji. Administrator może selektywnie wyłączać przesyłanie określonych protokołów sieciowych na poziomie pojedynczych portów, grup roboczych bądź też przełączników. Pozwala to jednocześnie na zwiększenie bezpieczeństwa (poprzez separację protokołów) i wydajności (minimalizację ruchu).

Przełączniki wyposażone są także w obsługę technologii IP Multicast (IGMP), umożliwiającą realizację transmisji multimedialnych w sieciach komputerowych bez nadmiernego ich obciążenia (trafiają one tylko do tych stacji, które tego żądają), oraz protokołów 802.1Q i 802.1p, pozwalających na rozróżnianie ruchu sieciowego na podstawie priorytetów.

Przełączniki potrafią też automatycznie wykrywać różne uszkodzenia sieciowe i odizolować urządzenia będące ich przyczyną.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200