Szybciej i dalej po MIMO

Jeszcze w tym roku na rynku pojawią się urządzenia sieciowe o większej przepustowości i zasięgu niż tradycyjne WiFi.

Jeszcze w tym roku na rynku pojawią się urządzenia sieciowe o większej przepustowości i zasięgu niż tradycyjne WiFi.

Już wkrótce na rynku zaczną się pojawiać kolejne wersje urządzeń bezprzewodowych WiFi o większej niż dotychczas przepustowości. Praktycznie wszyscy producenci wytwarzający sprzęt lub układy scalone do obsługi interfejsów bezprzewodowych przygotowują tego typu rozwiązania. Pierwszą firmą, która zaprezentowała taki system, jest Airgo Networks. Zastosowała ona technologię MIMO i opracowała specjalizowane układy scalone oraz odpowiednie, sterujące ich pracą oprogramowanie. Wstępne testy pokazują, że przy wykorzystaniu stacji i interfejsów klienckich wyposażonych w system Airgo Networks zyskano 2-4-krotne zwiększenie pasma transmisji i 1,5-3-krotną poprawę zasięgu sieci.

Wiele kanałów naraz

Technologia MIMO (Multiple-Input-Multiple-Output) zamiast jednej anteny, wykorzystuje zestaw dwóch lub więcej zintegrowanych anten oraz algorytmy umożliwiające jednoczesną kontrolę wielu kanałów transmisji i zwiększenie szybkości transmisji do przynajmniej 108 Mb/s. W standardowym systemie WiFi jednoczesna generacja sygnałów w wielu kanałach powoduje interferencję i zmniejszenie efektywnego pasma. Algorytmy MIMO umożliwiają eliminacje tych szkodliwych efektów i zwiększenie nie tylko transmisji, ale również zasięgu sieci.

System Airgo Networks nie jest rozwiązaniem standardowym, ale jej technologia będzie prawdopodobnie wprowadzona do przyszłej specyfikacji IEEE 802.11n. Ważną zaletą MIMO jest zgodność z dotychczasowymi standardami 802.11a/b/g. Stacje dostępowe będą więc mogły obsługiwać urządzenia klienckie wyposażone w interfejsy starszej generacji ze standardową przepustowością, choć ich zasięg będzie zapewne nieco większy niż dotychczas.

W laboratoriach Intela jest realizowanych co najmniej kilka różnych projektów związanych z wykorzystaniem technologii MIMO. Najwięksi producenci układów scalonych do interfejsów bezprzewodowych, Atheros Communications i Broadcom, także analizują możliwości systemu MIMO, ale nie ujawniają informacji, czy i kiedy zamierzają wprowadzić produkty wykorzystujące tę technologię.

Już niedługo

Pierwsze urządzenia używające technologii MIMO i chipsetów Airgo Networks mają się pojawić na rynku pod koniec tego roku. Podobne systemy opracowuje też firma Motia, która zaprojektowała chipset Javelin współpracujący z matrycą czterech anten dla pasma 2,4 GHz (IEEE 802.11b/g) i, podobnie jak MIMO, wykorzystujący transmisję wielokanałową. Masowa produkcja Javelin ma się rozpocząć w czerwcu br.

Producenci przyznają, że implementacja MIMO spowoduje istotny wzrost ceny chipsetów, który może być trudny do zaakceptowania przez odbiorców. Z drugiej strony możliwość pokrycia jednym urządzeniem kilkakrotnie większego obszaru jest atrakcyjna dla operatorów hot spotów, pozwoli bowiem zmniejszyć początkowe nakłady, a także koszty utrzymania sieci.

Standard nie tutejszy

Amerykańska firma Vivato Networks łączy standardowe urządzenia 802.11 z wieloelementowymi antenami kierunkowymi. Wykorzystują one matrycę składającą się z wielu anten o różnych charakterystykach przestrzennych oraz algorytmy sterujące ich pracą i optymalizujące wymianę danych z urządzeniami klienckimi. Tego typu rozwiązanie powoduje istotny wzrost zasięgu sieci - do ok. 300 m wewnątrz budynku i powyżej 1 km na otwartej przestrzeni. Przynajmniej na razie Vivato nie oferuje swojego sprzętu w Europie - jej urządzenia nadawcze wykorzystują moce rzędu 200 mW i większe, a więc co najmniej dwukrotnie większe, niż moce dozwolone w znakomitej większości krajów europejskich.


TOP 200