Szwecja najszybciej wprowadza i stosuje nowe technologie informatyczne

Polska w rankingu Information Society Index (ISI), uwzględniającym zdolności do stosowania i wykorzystanie technologii informatycznych w poszczególnych krajach, zajęła 30 miejsce.

Szwecja jest obecnie na pierwszym miejscu pod względem wprowadzania i stosowania nowoczesnych technologii informatycznych, wyprzedzając Stany Zjednoczone - wynika z przeprowadzonych po raz czwarty przez IDC i World Times badań Information Society Index (ISI).

Ranking ten uwzględnia ocenę zdolności poszczególnych państw do stosowania technologii informatycznych i ich wykorzystanie. Pod uwagę brane były 23 czynniki w czterech kategoriach: infrastruktura komputerowa (m.in. wydatki na sprzęt komputerowy i oprogramowanie ponoszone przez różne grupy użytkowników), infrastruktura informacyjna (liczba linii telefonicznych, użytkowników sprzętu telekomunikacyjnego), infrastruktura internetowa (wydatki na handel elektroniczny, liczba użytkowników Internetu) oraz infrastruktura socjalna (liczba uczniów, studentów, czytelnictwo i wolność prasy, swobody obywatelskie).

Badanie objęło 55 najbardziej uprzemysłowionych państw, generujących 96% światowego produktu brutto, podzielonych na cztery grupy według uzyskanych wyników. Wszystkie pozostałe kraje świata, w których mieszka 40% ludności, wytwarzają zaledwie 4% światowej produkcji i mają zaledwie 1-proc. udział w globalnych wydatkach na informatykę.

Zaraz za Szwecją (która uzyskała 5,062 pkt.) i Stanami Zjednoczonymi (5,041) plasują się pozostałe państwa skandynawskie, tj. Finlandia, Norwegia i Dania. Należą one do pierwszej grupy państw, które uzyskały powyżej 3,5 tys. pkt. Zaliczane są do grupy określanej mianem Skaters (wrotkarze), charakteryzującej się szybkim wdrażaniem nowych technologii, dobrą infrastrukturą i wyedukowanym pod kątem znajomości komputerów społeczeństwem. Do tej grupy należą również w kolejności wyników: Kanada, Holandia, Szwajcaria, Australia, Japonia, Singapur, Wlk. Brytania i Niemcy.

Druga grupa państw, pomiędzy 2-3,5 tys. pkt., określana jest jako Striders (państwa kroczące). Są to państwa rozwijające się wskazaną przez rynek drogą, których mieszkańcy przyswajają bez problemu nowe technologie, wykorzystując je prywatnie i służbowo, wykazując przy tym tyle samo ostrożności co i przekonania. Listę tę otwiera na 14. pozycji Hongkong (3,484 pkt.), a za nim znajdują się m.in. Belgia, Tajwan, Francja, Czechy i Węgry.

Polska (1,808) znajduje się na 30. miejscu, najwyższym wśród państw nazwanych jako Sprinters (biegacze). Kategoria zaczyna się od 1 tys. pkt. i obejmuje państwa, w których nastąpił gwałtowny rozkwit społeczeństwa informacyjnego. Państwa te muszą jednak nieco zwolnić i wyznaczyć sobie konkretny kierunek rozwoju zgodny z wymaganiami gospodarki, polityki i sektora socjalnego. Za Polską znalazła się Rumunia (1,679 pkt.), a także Argentyna, Costa Rica, Bułgaria, Panama, Rosja, Meksyk i Tajlandia.

Znajdująca się na 49. pozycji Jordania (942 pkt.) otwiera ostatnią grupę poniżej 1 tys. punktów tzw. Strollers (państwa spacerujące), które bez pośpiechu zmierzają w stronę zmian, wystraszone wysokimi kosztami infrastruktury, ograniczonym zapotrzebowaniem użytkowników oraz barierami kulturowymi. Są to: Egipt, Chiny, Indonezja, Peru, Indie i na ostatnim, 55. miejscu Pakistan.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200