Szukanie bez kanałów

W piątej wersji przeglądarki Microsoftu trudno znaleźć znaczące innowacje. Widoczny jest brak poparcia dla kanałów internetowych.

W piątej wersji przeglądarki Microsoftu trudno znaleźć znaczące innowacje. Widoczny jest brak poparcia dla kanałów internetowych.

Na pierwszy rzut oka Internet Explorer 5.0 (dostępny od niedawna w wersji beta) niewiele różni się od swojej poprzedniej wersji. Różnice najbardziej widoczne są podczas korzystania z możliwości wyszukiwania informacji zaszytych w przeglądarce. Panel służący do wyszukiwania (znany z wersji 4.0) został rozbudowany o osobne pozycje do wyszukiwania stron WWW, ludzi, firm czy organizacji. Można także przywołać historię poprzednich wyszukiwań.

Użytkownik może wskazać serwisy wyszukiwawcze i kolejność ich odwiedzania dla każdego z tych pól. Przeglądarka automatycznie podświetli szukane słowa kluczowe w sprowadzonej stronie, wskazanej przez wyszukiwarkę. Przeglądarka może korygować pomyłki we wprowadzanych adresach WWW (na podstawie historii odwiedzin). Do Internet Explorera 5.0 zostanie wbudowana obsługa metajęzyka XML (eXtensible Markup Language).

Zestaw narzędzi Internet Explorer Administration Kit (IEAK), na razie jeszcze niedostępny, ma być łatwiejszy w użytkowaniu, dzięki wyposażeniu go w wiele nowych kreatorów.

W nowej wersji Microsoft wyraźnie wycofał się z rozwoju idei kanałów internetowych - aktywnego sposobu dostarczana użytkownikowi zaprenumerowanych, bieżących informacji. Wbrew oczekiwaniom, rozwiązanie to nie zdobyło popularności.

Przeglądarka Internet Explorer 5.0 będzie dostępna, tak jak dotychczas bezpłatnie. Nie wiadomo jednak, kiedy pojawi się ona na rynku w komercyjnej wersji.

<hr size=1 noshade>Internet Explorer 5.0 (beta)

Producent: Microsoft

Obsługiwane platformy: Windows 95, 98, NT, Mac OS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200