Sztuka motywowania pracownika IT

Rynek aż roi się od ofert pracy w obszarze rozwoju oprogramowania. Nawet jeśli kandydat nie poszukuje pracy, może być przez pracodawców. Co decyduje o przyjęciu oferty pracy?

W jaki sposób potrzeby i pragnienia kandydata można przekuć w narzędzia jego motywacji, zarówno w przypadku poszukiwania nowego, jak i starań o utrzymanie już zatrudnionego pracownika?

Po odbyciu setek rozmów z kandydatami z branży informatycznej zdołaliśmy zgromadzić wiele informacji o tym, co ich motywuje do pracy. Mając informacje od pracodawców na temat ich know-how, można pokusić się o stworzenie modelu skutecznej motywacji.

Finanse

Coraz częściej hasła: „międzynarodowa organizacja”, „rozwojowe i ciekawe projekty” kandydaci odbierają jako puste slogany, które niewiele wnoszą do oferty. Takie argumenty będą jednak nadal działać na młodszego kandydata, któremu działa na wyobraźnię współtworzenie modnego portalu społecznościowego lub opracowanie aplikacji, z której będą korzystały marki premium w branży samochodowej.

Zarobki w branży IT są dziś na tyle korzystne, że specjalista już dwóch czy trzech latach po ukończeniu studiów może sobie pozwolić na samodzielne udźwignięcie kredytu mieszkaniowego. Wspólnym mianownikiem dla wielu młodych ludzi jest właśnie taki stały wydatek. Łączy ich także niechęć do obniżenia jakości życia. W związku z tym od pewnego pułapu najważniejszym czynnikiem motywacji są zarobki. Stosunek do pieniędzy dobrze określa także pracodawcę. Jeśli firma nie waży każdej złotówki podczas negocjacji warunków zatrudnienia to są duże szanse, że nie poskąpi ich na rozwój pracownika w przyszłości. Stabilność, renoma, partnerskie nastawienie do pracownika – rozważane są przez kandydata dopiero w drugiej kolejności.

Awans

Możliwość awansu w hierarchii organizacyjnej to następny argument, który przemówi do wyobraźni ambitnego, doświadczonego – możliwe, że nie do końca docenionego – programisty, który niedługo chciałby zostać architektem czy szefem zespołu. Firma, która w sposób przejrzysty przedstawia ścieżkę kariery i rozwoju, jest korzystniej postrzegana niż organizacja oferująca wyższe wynagrodzenie, ale bez możliwości awansu w górę.

Praca na co dzień

Ważne są też warunki pracy codziennej – czyli zespół współpracowników, zespół projektowy/deweloperski. Duże znaczenie ma doświadczenie i kompetencje członków zespołu oraz jego liczebność. Specjalista IT będzie chciał także się dowiedzieć, jaki styl zarządzania preferuje przełożony, jakie ma doświadczenie i gdzie je zdobył. Jeśli będzie miał autorytet w kwestiach technicznych i w oczach kandydata będzie stanowić realne wsparcie, na pewno podziała to na korzyść pracodawcy. Warto pamiętać, że weryfikację kwalifikacji technicznych kandydata często przeprowadza przyszły, bezpośredni przełożony. Dla potencjalnego pracownika jest to więc również moment „sprawdzenia” nowego szefa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200