Sztuczna inteligencja wkracza do procesorów

Do firm projektujących procesory wspierające technologię AI (Artificial Intelligence; sztuczna inteligencja) oraz sieci neuronowe, takich jak IBM, Qualcomm czy Google, dołączył ostatnio Intel. Jego najnowszy układ wspierający tę technologie nosi nazwę NNP (Nervana Neural Network Processor), a wcześniej był znany pod roboczą nazwą Lake Crest.

Nie jest to oryginalny produkt Intela, ale bazujący na technologii opracowanej przez firmę Nervana Systems, którą Intel kupił w zeszłym roku za kwotę 400 mln USD. Specjalizowała się ona w projektowaniu układów wykorzystujących technologię maszynowego uczenia się, a jej szef Naveen Rao stanął niedawno na czele jednego z oddziałów Intela zajmującego się technologią AI.

Jak dotąd nie znamy szczegółów budowy procesora NNP. Wiadomo tylko, że układ nie bazuje na architekturze stosowanej w procesorach x86 (chodzi tu szczególnie o bufory przechowujące dane), a wchodzącymi w jego skład pamięciami cache zarządza bezpośrednio oprogramowanie. Zawiera też szybko pracujące połączenia umożliwiające transferowanie w obie strony (czyli w trybie bi-directional) olbrzymich porcji danych.

Zobacz również:

  • Android będzie oferować funkcję pozwalającą prowadzić rozmowy bez użycia głosu
  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania

Intel ujawnił, że układ NNP został zaprojektowany we współpracy z firmą Facebook, która jest żywotnie zainteresowana procesorami wspierającymi takie technologie, jak maszynowe uczenie się, sztuczna inteligencja oraz wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość.

Facebook chce wykorzystać takie procesory do tworzenia aplikacji pozwalających jeszcze lepiej obsługiwać oferowane przez niego usługi. I nie chodzi tu tylko o usługi oferowane indywidualnym użytkownikom, ale również (a może nawet przede wszystkim) biznesowi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200