Sztuczna inteligencja wkracza do kosmosu

ESA (European Space Agency; Europejska Agencja Kosmiczna) i Intel ogłosiły, że na początku zeszłego miesiąca umieściły w kosmosie satelitę PhiSat-1, na pokładzie którego umieszczono komputer PhiSat-1 wspierający technologię sztucznej inteligencji. To pierwszy tego rodzaju obiekt krążący wokół Ziemi, który jest wyposażony w intelowski procesor Movidius Myriad 2. Pierwsze testy wykazały, że komputer pracuje prawidłowo i jest gotowy do pracy.

Intel

Nie jest to dedykowany do tego celu procesor, ale zaprojektowany już jakiś czas temu przez Intel standardowy układ wspierający technologię sztucznej inteligenci. Wbudowana w układ sztuczna inteligencja oraz specjalny program są w stanie analizować zdjęcia powierzchni ziemi i usuwać te, które ze względy na duże zachmurzenie są bezużyteczne.

Wprowadzenie tego rodzaju obiektu na orbitę okołoziemską jest warte odnotowania, gdyż otwiera zupełnie nowy rozdział w tak ważnej dziedzinie, jak ochrona środowiska naturalnego i zapobieganie różnego rodzaju katastrofom naturalnym, takim jak powodzie, trzęsienia ziemi, pożary czy globalne ocieplenie. Szczególne groźne jest to ostatnie zjawisko, gdyż powoduje gwałtowne topienie się lodowców i co za tym idzie wzrost temperatury.

Zobacz również:

  • Powstał największy chip AI na świecie
  • Nvidia podała już cenę za procesory Blackwell. Twierdzi, że "jest rozsądna"
  • Chiny wypowiedziały amerykańskim producentom chipów wojnę
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200